Autor: Adéla Čuříková

Návštěvníci uvidí Švabinského obraz Babička v šálu

Dvě osobnosti, které svým dílem zanechaly trvalou stopu nejen v českém výtvarném umění, spojí výstava Učitel a žák. Max Švabinský a Antonín Marek Machourek, kterou připravilo Muzeum Kroměřížska a Švabinského kruh přátel výtvarného umění v Kroměříži.

Ze Švabinského tvorby budou představeny malby, kresby a grafické listy, které pocházejí ze soukromé sbírky a v Kroměříži je tak návštěvníci uvidí vůbec poprvé. Patří mezi ně i umělcova kresba Babička v šálu, jež ukrývá pozoruhodný příběh. Vznikla v roce 1903, kdy si švédský milovník umění objednal u Maxe Švabinského kresbu stařenky.

„Umělec zvolil jako model babičku své ženy Ely, Josefu Dapeci. Obraz byl vystaven v Benátkách a poté prodán do Stockholmu, kde se v roce 2002 objevil na městské aukci. Zakoupil jej český občan dlouhodobě žijící ve Švédsku a v roce 2017 jej do své sbírky získal soukromý sběratel z České republiky,“ popsala kurátorka výstavy Markéta Mercová.

Druhou část výstavy tvoří výběr z rozsáhlého souboru díla akademického malíře Antonína Marka Machourka, který získalo muzeum darem do svých fondů v roce 2011. Machourek, rodák z Nítkovic, byl jedním z posledních Švabinského žáků. Byl rovněž malířem, grafikem a uznávaným tvůrcem mozaik. Většinu svého tvůrčího života prožil ve Francii a Španělsku.

Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku s kurátorkou Markétou Mercovou, jež se uskuteční 13. 7. 2023 v 16.30 hodin. Výstavu připravilo muzeum k letošnímu 150. výročí narození Maxe Švabinského a 110. výročí narození A. M. Machourka. Švabinského výročí připomene také odborná konference Umělec a město, kterou bude Kroměříž hostit od 13. 9. do 14. 9 2023. Prostory Památníku ožijí 16. 9. 2023, kdy v nich divadelní spolek Triarius z České Třebové představí scénickou inscenaci děl Maxe Švabinského Ach, ten Éros… Na výtvarníkovo výročí upozorní rovněž Česká numismatická společnost, pobočka Kroměříž a Švabinského kruh přátel výtvarného umění vydáním pamětní medaile, jejímž autorem je významný český výtvarník a medailér Karel Zeman.

Výstavu je možné zhlédnout do 17. 9. 2023.

Kontakty:

  • Kurátorka výstavy: Markéta Mercová, mercova@muzeum-km.cz, 734 417 169
  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835