Program na listopad ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU
MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost
stálá expozice – 3. podlaží budovy 14
Expozice představuje tři zajímavá zlínská témata: historii firmy Baťa od jejího vzniku do roku 1948, filmové ateliéry Zlín a jejich tvůrce a také příběhy cestovatelů Hanzelky, Zikmunda a dalších.
FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf
stálá expozice – 5. podlaží budovy 14
Malá expozice naučnou i hravou formou představuje rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše.
VÝSTAVY
RADUJME SE, VESELME SE, NARODIL SE KRISTUS PÁN
- 11. 2023 – 7. 1. 2024 – 5. podlaží budovy 14, expozice František Bartoš
Panelová výstavka přibližuje nejoblíbenější svátky roku z pohledu lidové tradice, jak ji ve svém díle zaznamenal mladcovský rodák František Bartoš. Informativní část expozice je doplněná o vánočně laděnou modrotiskovou tvorbu výtvarnice Antonie Dostálkové.
INSPIRACE – UTB (OPĚT) V MUZEU
do 7. 1. 2024 – 3. podlaží budovy 14
Doprovodná výstavka prací s obuvnickou tematikou studentů Ateliéru designu obuvi v expozici Princip Baťa.
ZLÍN – GOTTWALDOV – ZLÍN
do 14. 4. 2024 – 1. podlaží budovy 14
Fotografická panelová výstava představuje proměny vybraných zlínských míst a ulic od nejstarších dochovaných fotografií po současnost. Záběry zachycují jak nejznámější zlínské lokality, tak místa, která dnes již neexistují.
MODRÁ
do 14. 4. 2024 – 1. podlaží budovy 14
Těžištěm výstavy je představení různorodého a vzorově pestrého lidového textilu z jihovýchodní Moravy, se zaměřením na techniku modrotisku a šité batiky. Výstava vznikla ve spolupráci s modrotiskovými dílnami ve Strážnici a v Olešnici. Vedle sbírky Muzea jihovýchodní Moravy čerpá expozice ze sbírek Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a řady dalších institucí, ale také ze soukromých sbírek. Výstava je doplněna ukázkami současného designu, který pracuje s technikami modrotisku, batiky a barvení indigem. Realizaci výstavy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. K výstavě proběhne řada doprovodných programů pro školy i veřejnost.
DOPROVODNÝ PROGRAM
ADHD V MÁLO ZNÁMÝCH SOUVISLOSTECH
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Petr Hába v další části cyklu „Byliny v muzeu“ přiblíží v širším kontextu ADHD (poruchu pozornosti s hyperaktivitou). Zaměří se také na životní styl, stravování apod. Přednáška je vhodná pro osoby s ADHD, pro rodiče dětí s ADHD, pro učitele a další zájemce.
Vstupné 60 Kč základní, 40 Kč snížené.
PŘEDVÁNOČNÍ ČAS V MUZEU
- 11. – 5. podlaží budovy 14, 10.00–12.00 a 13.00–17.00
Rodinný program s předváděním tradičních řemesel a drobným prodejem výrobků s vánoční tematikou. Děti i dospělí budou zkoušet přípravu vánočního pečiva, pro děti bude nachystáno několik výtvarných dílen, na programu jsou i ukázky využití vánočních bylin. Ve 13.30 a v 15.00 hod. vystoupí Bartošův dětský soubor s vánočním pásmem.
Vstupné 69 Kč základní, 45 Kč snížené, 149 Kč rodinné 2+4.
MODROTISKOVÉ ŠATY
- 11. – 1. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Přehlídka z módní tvorby Miroslavy Psotkové s prodejem minerálů a šperků je doprovodným programem k výstavě Modrá.
JÓGA
vždy v pondělí – 3. podlaží budovy 14, v 16.30 hod.
Cvičení vycházející z klasické hathajógy pro začátečníky i pokročilé vždy v pondělí v prostorách muzea pod vedením instruktorky M. Dvořákové.
Vstupné 60 Kč za lekci.
KLUB PŘÁTEL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A KNIHY
Bližší podrobnosti u Pavly Hradilové, tel. 608 741 563.
ZAJÍMAVÉ POZNATKY O BAŤOVĚ VILE
- 11. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Přednáška PhDr. Zdeňka Pokludy o tom, co jste ještě nevěděli o této
významné budově.
ORANŽERIE V HISTORICKÝCH ZAHRADÁCH A PARCÍCH
- 11. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Přednáška PhDr. Karla Bartoška s promítáním.
MARIE TEREZIE, MATKA PODDANÝCH
- 11. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Reformy a tradiční lidová kultura v přednášce Mgr. Ondřeje Machálka.
MODRÁ
- 11. – 1. podlaží budovy 14, v 16.00 hod.
Modrá barva v tradiční lidové kultuře i v současnosti v komentované
prohlídce kurátorky výstavy PhDr. Blanky Petrákové.
Muzeum luhačovického Zálesí
Kontakt: muzeum.luhacovice@muzeum-zlin.cz, 577 132 883. Otevřeno út-ne 9.00-12.00 a 13.00-17.00, pondělí zavřeno.
BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ
- 11. 2023 – 17. 3. 2024
Výstava ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně představuje život našich předků v zimním období a činnosti, jimiž se dříve zabývali: zpracování textilního vlákna, draní peří, strouhání loučí, výroba svíček, sušení ovoce, výroba zvykoslovných artefaktů jako vánoční ozdoby či vyřezávané betlémy.. Některé činnosti si budou moci návštěvníci vyzkoušet přímo v expozici, jiné na doprovodných dílnách a programech.
Vernisáž výstavy: 9. 11. v 17.00 hod. s vystoupením gajdoše Petra Sovjáka z Neubuzi.
AKCE
DUŠAN JURKOVIČ V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ
- 11. – v 17.00 hod.
Přednáška Venduly Hnídkové o architektově tvorbě.
NKP Ploština
Objekt je v tomto měsíci uzavřen. Kontakt: pamatnik.plostina@muzeum-zlin.cz, tel.: 571 160 005.
Hrad Malenovice
Hrad je v tomto měsíci uzavřen. Kontakt: hrad.malenovice@muzeum-zlin.cz, 577 103 379.
VÁNOČNÍ JARMARK
- 12. – 10.00–16.00
Velké a malé dárky pro malé i velké v kouzelné atmosféře zimního hradu.
Vstup zdarma.
KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ
stálá expozice | do 12. 11. – 2. podlaží budovy 14
Stylová industriální atmosféra výstavních prostor dává vyniknout atraktivnímu pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie. Přibližuje zlatou epochu největšího rozmachu Zlína v baťovském období a představuje zdejší unikátní architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti.
Deinstalujeme! PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ: 12. 11. ve 14.00 hod.
NOVÝ ZAČÁTEK – POHLEDY DO SBÍREK
do 12. 11. – 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet
Komorní výstava v grafickém kabinetu galerie připomíná výročí 70 let od jejího založení 20. listopadu 1953. Prozatímní sídlo měla tehdy v zámku v Kroměříži. Převzala do své odborné péče podstatnou část bývalé sbírky firmy Baťa včetně obrazů z 19. století ze sbírky Emila Saluse. Současná prezentace s názvem Nový začátek je jen symbolickým výběrem z tohoto konvolutu výtvarných děl, na jehož základech rozvíjela dále svoji činnost. V grafickém kabinetu jsou vedle obrazů Emila Filly, Josefa Čapka, Václava Špály, Bedřicha Faigla, Ľudovíta Fully a plastik od Mary Durasové, Jana Štursy, Josefa Mařatky a dalších, zastoupeny především kresby předních umělců, například Emila Filly, Vlastislava Hofmana, Františka Kalába, Jaroslava Krále, Linky Procházkové a Antonína Procházky. Tato cenná a nedílná část sbírkového fondu galerie nemůže být díky svému charakteru dlouhodobě vystavena ve stálé expozici, je uložena v depozitáři a představována jen výjimečně.
TRIENÁLE DŮM UMĚNÍ II
do 5. 11. – Obsese – 1. podlaží budovy 14, Zlínský salon – budova 61 továrního areálu
Projekt Dům umění je nástupcem trienále Nový Zlínský salon, které se poprvé konalo v roce 1996. Co se na trienále za celou dobu jeho existence nezměnilo, je snaha o obsáhlou periodickou prezentaci současné tvorby zralých českých a (od roku 2004) slovenských umělců a umělkyň. V roce 2020 jsme použili nový název: Dům umění. Ten nebyl zvolen náhodně, ale odkazuje se jednak k někdejšímu hlavnímu výstavnímu prostoru salonů ve Zlíně a zároveň k času, kdy pořádající instituce více fungovala jako výstavní platforma a méně jako muzeum umění. Letošní Dům umění pracuje s tématem „Život umělce“. Na hlavní výstavu nazvanou jednoduše Zlínský salon v budově 61, jsme pozvali padesátku umělců a umělkyň, kteří se v roce 2009 účastnili Zlínského salonu mladých. Tehdy jim bylo necelých třicet let, dnes by měli být na vrcholu své umělecké kariéry. Pendantem a jiným pohledem na téma je výstava Obsese v budově 14, sídle krajské galerie, kurátorsky připravená Milanem Mikuláštíkem. Zaměřuje se na stírání hranic mezi uměním a životem, představuje uměleckou tvorbu jako každodenní praxi i nutkavou posedlost. V listopadu na výstavy naváže Salon L. Š., který má být jednak poctou jednomu z iniciátorů nových zlínských salonů Ludvíku Ševečkovi, ale zároveň příspěvkem k problému uměleckých generací.
TRIENÁLE DŮM UMĚNÍ II – SALON L. Š.
- 11. 2023 – 4. 2. 2024 – 1. podlaží budovy 14
Salon L. Š je součástí výstavního projektu Dům umění II, který je nástupcem trienále Nový Zlínský salon. Připomene výrazného historika umění a ředitele zlínské galerie Ludvíka Ševečka (v letech 1990–2009) i jeho spolupracovníky a především okruh 70 osobností českého výtvarného umění, které byly se zlínskou sbírkotvornou institucí úzce svázáni od devadesátých let minulého století. Salon L. Š. je koncipován nejen jako pocta jednomu z hlavních iniciátorů Nových zlínských salonů ale zároveň příspěvkem k problému uměleckých generací a stimulace výtvarného života v regionu. Jedna část prezentace představí díla umělců, kteří se těchto salonů účastnili a jejichž díla byla zakoupena do sbírky galerie a druhá část bude věnována poctě tomuto řediteli, který koncipoval progresivní směřování galerie a na vysoké úrovni a jedinečným způsobem propojil umělecký život zlínského regionu s kulturními centry.
Vernisáž: 21. 11. v 17.00 hod.
AKCE
DEINSTALUJEME! PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ
- 11. – 2. podlaží budova 14, 14.00–18.00
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně letos slaví 70 let existence. Při této příležitosti připravuje novou stálou expozici, která tak po deseti letech dostane zcela nový vzhled. Připraven je program k oslavě jejího výročí a rozloučení se současnou stálou expozicí PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ, kterou nyní čeká rozsáhlá rekonstrukce, během které bude zavřena. V plánu je řetězové provázení, kreativní dílny pro děti i soutěže. V 17.00 hod. zahraje kapela Ostrý zub.
Vstup zdarma po celý den.
PRO RODINY S DĚTMI
GALEŘIŠTĚ
každou středu a čtvrtek – 1. podlaží budovy 14, 10.00–11.00
Galeřiště je výtvarné hřiště pro děti (2–5 let) v doprovodu rodičů pod vedením lektorky. Prostor stvořený ke hraní, tvoření a zážitky mezi uměleckými díly. Rezervace u Jany Svobodové, +420 774 918 981, jana.svobodova@galeriezlin.cz
UMČO – VÝTVARNÝ WORKSHOP
- a 28. 11. – 2. a 1. podlaží budovy 14, 13.30–15.00
Kde se více dozvědět něco o umění než na tom nejpovolanějším místě? Výtvarný workshop pro děti 1. až 4. tříd (7–10 let) probíhá přímo mezi uměleckými díly v prostorách stálé expozice. Kromě různých technik tvoření, se děti seznamují s prostředím galerie a dozví se i něco k aktuálním výstavám a vystavujícím autorům. Více informací u Jany Svobodové, +420 774 918 981, jana.svobodova@galeriezlin.cz.
KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
KLUB MILOVNÍKŮ KNIH: JURAJ ČERVENÁK A SLOVENSKÁ LITERATURA
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Současný slovenský autor, Juraj Červenák, známý také pod pseudonymem Thorleif Larssen, je úspěšným autorem fantasy děl, filmový recenzent a redaktor časopisů Fantázia, Pevnost a DVD mag. Na listopadovém klubu probereme knihy jeho i dalších slovenských autorů.
Vstup zdarma.
SENSORY PLAY – FARMA
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 9.30 a 15.30 hod.
Smyslové hraní pro děti, ve kterém se tentokrát vydají na farmu. Podívají se, kde zvířátka bydlí, nakrmí je, umyjí, uklidí jim domečky. Něco nového se naučí, ale hlavně si užijí pěkný společný čas. Připraveny budou aktivity, ve kterých děti zapojí co nejvíce smyslů, fantazii, kreativitu, naučí se komunikovat a spolupracovat s ostatními. Volná hra bude probíhat 60 minut. Vhodné pro děti od 1,5 do 5 let. Počet míst je omezen. Doporučujeme včasnou rezervaci místa.
Cena je 250 Kč dítě; 2 sourozenci 400 Kč. 1 doprovod starší 18 let ke každému dítěti nebo sourozencům zdarma.
KDO SI HRAJE, NESTÁRNE – ZÁZRAČNÉ MNEMOTECHNIKY
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 16.00 hod.
Workshop pro veřejnost, ve kterém si všechny věkové kategorie mohou vyzkoušet různé hry a pomůcky pro trénování paměti a celkový rozvoj kognitivních schopností. Kapacita je omezena na 20 účastníků, prosíme o včasnou rezervaci na e-mailu ressova@kfbz.cz. Workshopem provede zkušená lektorka, knihovnice a trenérka paměti III. stupně paní Zdeňka Adlerová.
Vstup zdarma.
DAVID HOLÍK: TRANSFORMUJ SE PRO LÁSKU
- 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
David Holík uvede svou první knihu „Transformuj se pro lásku“ s podtitulem „Existuje mnoho cest, jak dosáhnout úspěchu a jen jeden způsob, jak si ho užít“. Jedná se o ilustrativní esej, která na základě 24 skutečných příběhů popisuje autorův vývoj od těžké nemoci, přes práci léčitele až po život v duševním vztahu. Kniha rozvíjí intuici a sebeléčitelské schopnosti. Jejím cílem je transformovat nemoci, traumata i bolesti. A nakonec poznat pocit bezpodmínečné lásky. Kromě příběhů a teorie nebudou chybět praktická cvičení a meditace.
Vstup zdarma
SENIORTECH
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál C, v 10.00 hod.
Klub pro věkovou skupinu 60+, úroveň začátečník se zaměřením na moderní technologie (mobilní telefony, notebooky, zásady bezpečnosti na internetu aj.). Více informací na tel. 739 058 473 / janosova@kfbz.cz. Kapacita klubu je momentálně plně obsazena, přijímáme pouze náhradníky.
Vstup zdarma.
TÁTOVÉ A MÁMY, ČTĚTE S NÁMI: MALÍ KAMARÁDI
- 11. – 3. podlaží budovy 15, oddělení pro děti, v 10.00 hod.
Hodinka nad dětskou knihou, čtení, hraní, tvoření pro děti do 5 let. V listopadu na téma Malí kamarádi.
Vstup zdarma
YOUNG CLUB: LGBTQ+ TEMATIKA
- 11. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, v 16.00 hod.
Setkání čtenářského klubu pro teenagery a milovníky young adult literatury, tentokrát na téma LGBTQ+.
Vstup zdarma.
JAROSLAV KOVANDA A JEHO JÁSÁM
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Ačkoliv má Jaroslav Kovanda už věk, kdy by měl spíše bilancovat, vydává poslední dobou jednu knihu za druhou. Nejen ve svém nakladatelství JáSám, ale i v brněnských Větrných mlýnech v reprezentativní publikaci Za oknem Kovanda, v pražském Dauphinu "zlínský" román Spolhaus a ve spolupráci se vsetínskou knihovnou Nejakého Juru Vičíka. Všechny vám představí společně s hercem a moderátorem Josefem Kollerem, za hudebního doprovodu folk-punkového uskupení Nadměrný náklad.
Vstup zdarma.
SAMETOVÝ BYZNYS? PRŮMYSL A PODNIKÁNÍ VE ZLÍNĚ DEVADESÁTÝCH LET
- 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Diskuzní večer představí aktuální historické výzkumy hospodářského vývoje Zlína a zlínského regionu po roce 1989. Jak vypadala hospodářská struktura Zlínska na sklonku socialismu? Jaké výzvy a problémy přinesl přechod k tržnímu hospodářství? Proč Zlín přestal být městem obuvi? Odpovědi na tyto a další otázky budeme hledat s historiky Ondřejem Ševečkem (Filozofický ústav AV ČR), Vítězslavem Sommerem (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR) a Davidem Grácem. Akce se koná s podporou výzkumného programu Strategie AV 21 „Město jako laboratoř změny; Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život“.
Vstup zdarma.
PALIČKOVANÁ KRÁSA
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Lektorka Ivana Žídková učí paličkovat děti i dospělé přes 20 let. Jak takový kurz paličkování probíhá, co a za jak dlouho se v něm lze naučit a co je k tomu zapotřebí, ukáže návštěvníkům na ochutnávce paličkování v knihovně. Na místě bude možné si techniku vyzkoušet a poodhalit tajemství krás, které zdobily naše prababičky.
Vstup zdarma.
JIŘÍ PLOCEK: PÍSEŇ JAKO SYMBOL ANEB PO STOPÁCH KULTURNÍHO FENOMÉNU LIDSTVA
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Beseda s autorem knihy Píseň jako symbol (Galén 2022), v níž autor pátrá po tom, co píseň jako jeden ze základních prvků lidské kultury znamená pro člověka. V tématu se silně projevuje autorova osobní zkušenost muzikanta, aktivního účastníka velkých festivalů, milovníka
a průzkumníka moravské tradiční kultury i publicisty, který se snaží zachytit některé pozoruhodné aspekty společenského dopadu písně. Třeba to, jak mohou současné populární celebrity ovlivňovat politiku
i sociální poměry.
Vstup zdarma.
MÁ TO HÁČEK
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Skupinka určená pro všechny, kteří rádi tráví volný čas háčkováním
a chtěli by sdílet své zkušenosti s dalšími milovníky háčku nad společným tvořením.
Vstup zdarma.
MARC CHAGALL – POUTNÍK MEZI SVĚTY
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Jeho dílo je tak neopakovatelné, že stojí mimo všechny směry a hnutí. Jaká síla drží Chagalla, že je ve své osamocenosti ničím neotřesen? Přednáška Mgr. Veroniky Sedláčkové v rámci Francouzského podzimu. Pořádáno ve spolupráci s Francouzsko-českým klubem ve Zlíně.
Vstup zdarma.
DEN PRO DĚTSKOU KNIHU
- 12. – ústřední knihovna, 9.00–12.00
Dopoledne pro děti v knihovně plné čtení, zábavy a tvoření. Děti se mohou těšit na vernisáž a vyhodnocení výtvarné soutěže Zvířátka v zoo, představení Divadla z truhlice – Skřítek Zubykaz, tvořivé dílničky nebo vystoupení a dobročinný jarmark Lesní komunitní školy Sýkorka
a spoustu další zábavy.
Vstup zdarma (Představení Divadla z truhlice 50 Kč, děti do 2 let zdarma).
SOUTĚŽE
LITERÁRNÍ SOUTĚŽ HLEDÁNÍ: TAJEMNÁ KNIHA
- 11. 2023 – 31. 1. 2024
Literární soutěž pro děti zlínského regionu od 6 do 15 let, tentokrát na téma "TAJEMNÁ KNIHA". Témata a pravidla soutěže najdete na kfbz.cz/hledani2324.
ZVÍŘÁTKA V ZOO
1.– 28. 11.
Výtvarná soutěž pro děti do 10 let. Děti můžou malovat svoji oblíbenou zoologickou zahradu, zoo v zimě, zvířátka, která v ní bydlí a která mají rádi. Vernisáž a vyhodnocení soutěže proběhnou v rámci Dne pro dětskou knihu, v sobotu 2. prosince v ústřední knihovně. Obrázky, které získají od návštěvníků nejvíce bodů, budou odměněny krásnými cenami. Letos nově přidáváme také kategorii video. Podrobná pravidla najdete na www.kfbz.cz/zviratkavzoo.
VÝSTAVY
MALÍ HRDINOVÉ
2.–29. 11. – 2. podlaží budovy 15, foyer
Výstava fotografií dětských klientů Střediska rané péče EDUCO Zlín z. s. ukazuje odhodlání, odvahu a radost ze života dětí se zdravotním postižením, které spolu s jejich rodinami EDUCO podporuje. Klientskou rodinu EDUCO může podpořit i veřejnost, a to účastí na Benefičním koncertu pro Elu v neděli 12. 11. od 17.00 hod. v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.
Vstup zdarma.
Knihovna Jižní svahy
STRAŠIDELNÁ KNIHOVNA
- 11. – dětské oddělení, 13.00–18.00
Výtvarná dílnička - 13.00–17.00 hod., vstupné 20 Kč; společné čtení strašidelných historek 17.00–18.00 hod. - vstup zdarma.
DOPOLEDNE PRO RODIČE S DĚTMI
- 11. – dětské oddělení, v 9.30 hod.
Hravé dopoledne spojené se čtením, povídáním a drobným vyráběním.
Vstup zdarma.
SVĚT PODLE JOSEFA LADY
do 30. 11.
Výstava ZUŠ Zlín – Jižní Svahy.
Vstup zdarma.
Ostatní akce ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU
LUKÁŠ JASENSKÝ - MAKALU 8485 M EXPEDICE 2023
- 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 19.00-20.30
Pět let trvající cesta, jeden sen a cíl, pátá nejvyšší hora světa Makalu. Zlínský rodák bude vyprávět svůj příběh o výstupu na tuhle nádhernou horu, která se nachází v pohoří centrální Himálaje.
Vstupné předprodej 160 Kč, (Smsticket), na místě 180 Kč
(pořadatel akce: Lukáš Jasenský)
ELEKTRICA MUSICA
- 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, ve 21.00 hod.
Vystoupí X-basse, Rusty Fox, Sidewinder a Riczie. Techno - Tribe edice. Elektrica Musica z.s. je zapsaný spolek za účelem oživení elektronických akcí, poslechových a tanečních večerů ve Zlíně a blízkém okolí. Více informací k jednotlivým akcím naleznete na Fb stránce Elektrica musica z.s. Akce probíhá za podpory Zlínského kraje a statutárního města Zlína.
Vstupné 100 Kč.
(pořadatel akce: Elektrica Musica z.s.)
ROBOTICKÉ HRAČKY
- 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, sál B, předsálí, foyer, 9.00–17.00
Druhý ročník rodinné akce, která představí dětem zajímavé robotické hračky a základy programování.
Vstupné 100 Kč, rodinné 300 Kč.
(pořadatel akce: Inspirace Zlín z.s.)
BENEFIČNÍ KONCERT PRO ELU
- 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 17.00–19.00
Již tradiční Svatomartinské variace propojené s benefičním koncertem pro Elu v podání orchestru Concertino potěší všechny příznivce vážné hudby. Zazní zde díla velikánů, jako jsou
Telemann, Mozart, Dvořák, Šostakovič, Bartók nebo Piazzola. Na zobcovou flétnu zahraje žák zlínské ZUŠ Vojtěch Pálka (12 let). Během akce proběhne ochutnávka svatomartinských vín. Akce se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje. Veškerý výtěžek ze vstupného bude předán na místě rodině malé Ely.
Vstupné 150 Kč, studentské 100 Kč.
LEPŠÍ ŽIVOT I PRO TEBE
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 17.00–19.00
Přednáška Karla Nejedlého o Metodě RUŠ. Metoda RUŠ (Rychlá a Účinná změna Skutečnosti nebo Rychle Úplné Štěstí) je česká, moderní, jednoduchá a praktická metoda, která pomáhá lidem žít život, po jakém touží. Je logická a přímá. Účinek je rychlý a trvalý.
Vstupné předprodej 250 Kč, na místě 290 Kč.
(Pořadatel akce: RUŠ s.r.o.)
SNOW FILM FEST
- 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 18.00–21.00
Nejlepší zimní cestovatelské filmy míří do Zlína! Dvanáctý ročník filmového festivalu Snow Film Fest přinese pořádnou nadílku těch nejlepších světových a českých filmů se zimní outdoorovou tématikou.
Letošní rok je ve znamení skialpů, freeridu, snowboardu, kitu, lodě i letadla. Více na snowfilmfest.cz
Jednotné vstupné 180 Kč, k zakoupení na: www.snowfilmfest.cz.
(Pořadatel akce: Svět outdooru, s.r.o.)
FESTIVAL STAVEBNIC A HER
- – 26. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, sál A, B, předsálí, foyer, 9.00–17.00
Rodinná akce představí výrobce a prodejce chytrých hraček z celé republiky. Akce je ideální k vyzkoušení a zakoupení zajímavých stavebnic a her.
Vstupné 100 Kč, rodinné 300 Kč.
(Pořadatel akce: Inspirace Zlín z.s.)
BUDDHISMUS V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ
- 11. – 2. podlaží budovy 15, sál A, v 19.00 hod.
Buddhismus v posledních 40. letech přitahuje stále více lidí ze západní společnosti. Co může 2 500 let staré učení Buddhy přinést dnešnímu člověku? Jakým způsobem je možné buddhistické metody a meditace uplatnit v každodenních situacích? O tom, a mnohém dalším, bude hovořit žák Lamy Oleho Nydahla a učitel Buddhismu Diamantové cesty Karel Trachta. Po přednášce bude následovat prostor pro otázky a vyzkoušení buddhistické meditace. Akci pořádá Centrum Buddhismu Diamantové cesty Zlín. Více informací: zlin@bdc.cz nebo na tel.: 608 860 378.
Vstupné 100 Kč.
(Pořadatel akce: Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagju,n.s.)
Více informací na www.14-15.cz, www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz a www.kfbz.cz
14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 14 a 15 továrního areálu, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín, www.14-15.cz