MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
STÁLÉ EXPOZICE
PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost
- podlaží budovy 14
Expozice mapuje tři témata spojená úzce se Zlínem: historii firmy Baťa od jejího vzniku, přes rozkvět za první republiky až po znárodnění v roce 1948, dále filmové ateliéry Zlín a jejich tvůrce a také příběhy cestovatelů Hanzelky, Zikmunda a dalších. Součástí je i expozice obuvi, která nabízí na šest set exponátů historické, exotické i baťovské obuvi, výrobní obuvnická linka, ukázky produkce firmy Baťa, Tatra 87 a mnoho jiného.
FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf
- podlaží budovy 14
Malá expozice naučnou i hravou formou představuje rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše. Říkadla, písničky, pořekadla či přísloví a pohádky sebrané Bartošem byly inspirací interaktivní části expozice.
VÝSTAVY
SVĚT HRAČEK BAŤA
- 5. – 1. 9. – 1. podlaží budovy 14
Prostřednictvím sbírky Michala Widenského z Muzea technických hraček představuje výstava jeden z produktů firmy Baťa, pryžové hračky. Ty jsou vystaveny v dioramatech a scenériích tak, aby představily rozmanité scény z první republiky počínaje baťovskou prodejnou, přes skautský tábor, až po figurky vojáků. Kolekci doplňují i kaučukové hračky z přelomu 19. a 20. století či produkce n.p. Fatra Napajedla.
Vernisáž výstavy: 2. 5. v 17.00 hod.
ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA
- 5. – 15. 9. – 1. podlaží budovy 14
Výstava další části kolekce originálních výtvarných návrhů významného autora zlaté éry zlínských filmových ateliérů L. Kadlečka. Na panelech jsou vystaveny návrhy ze seriálu Ahoj, braček a Anulienka. Výstavu doplňují literární a technické scénáře a filmová technika.
Vernisáž výstavy: 2. 5. v 17.00 hod.
KLUB UNDERGROUND
- 5. – 29. 9. – 1. podlaží budovy 14
Výstava představuje alternativní hudební scénu Zlínského kraje a její proměny od 60. let 20. století do současnosti. Návštěvníkům se představí různé hudební skupiny, místa probíhajících akcí a koncertů i životní styl příznivců undergroundu se zaměřením především na rockovou scénu. Téma doplní fotografie, projekce záznamů z koncertů, rozhovory i medailonky osobností a kapel.
Vernisáž výstavy: 16. 5. v 17.00 hod., koncert: v 19.00 hod.
KROKY INOVACE A ELEGANCE
do 19. 5. – 3. podlaží budovy 14
Doprovodná výstavka v expozici Princip Baťa představuje Centrum výzkumu obouvání při Univerzitě Tomáše Bati a jeho propojování nejnovějších designových trendů s dlouholetou zkušeností v obuvnictví a s nejmodernějšími materiály, které společně přináší nový styl obouvání.
DOPROVODNÝ PROGRAM
KONCERT CHOROBOPOP A ZBOŘENÁ ŠOPA
- 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 19.00 hod.
V rámci zahájení výstavy Klub Underground vystoupí dvě kapely – Chorobopop, představitel současné punkové scény z Rožnova pod Radhoštěm, a Zbořená šopa, představitel počátků punku a alternativy 90. let 20. století z Valašských Klobouk.
Vstupné 100 Kč.
JÓGA
vždy v pondělí – 3. podlaží budovy 14, v 16.30 hod.
Cvičení vycházející z klasické hathajógy pro začátečníky i pokročilé vždy v pondělí v prostorách muzea pod vedením instruktorky M. Dvořákové.
Vstupné 60 Kč za lekci.
SPOLEK PŘÁTEL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A KNIHY
Bližší podrobnosti u Pavly Hradilové, tel. 608 741 563.
UMĚNÍ STAROVĚKÉ MEZOPOTÁMIE A EGYPTA
- 5. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Hieroglyfické písmo jako umělecký projev v přednášce Mgr. Karla Bartoška z cyklu o dějinách umění.
PERLA ZA HUMNY
- 5. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Přednáška Ing. Lenky Křesadlové k výročí založení parku Michalov v Přerově.
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY SLOVÁCKÉHO DOLŇÁCKA
- 5. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Dva příběhy z knihy Jiřího Jilíka – příběh Verunky Čudové a Vojtěcha Roznera čte autor.
SLUNEČNÍ LÁZNĚ
- 5. – Sluneční lázně
Komentovaná prohlídka opraveného objektu v lázních Luhačovice., kterým provede Blanka Petráková. Odjezd autobusu aut. nádraží Zlín ve 13.10 hod, stanoviště 41.
Budova 21
Komentované prohlídky s výjezdem pojízdnou kanceláří Jana A. Bati. Rezervace nutná vždy 1-2 týdny předem na tel. 573 032 111.
Muzeum luhačovického Zálesí
Kontakt: muzeum.luhacovice@muzeum-zlin.cz, 577 132 883. Otevřeno út-ne 9.00-12.00 a 13.00-17.00, pondělí zavřeno.
AUGUSTE RODIN OBJEKTIVEM BRUNERA-DVOŘÁKA
do 29. 12.
Výstava fotografií Rudolfa Brunera-Dvořáka z cesty francouzského sochaře Augusta Rodina na Moravu v roce 1902 je doplněna uměleckými díly Joži Uprky a Franty Úprky. Ve stejném termínu probíhá na ulici Dr. Veselého v Luhačovicích stejnojmenná exteriérová výstava.
LUHAČOVICKÁ VZDUCHOPLAVBA
do 25. 8. – Sluneční lázně
Výstava fotografií Brunera-Dvořáka z archivu MJVM ve Zlíně a ze Sbírky Scheufler o fenoménu luhačovické vzduchoplavby a osobnosti jejího admirála Jana Svozila.
DOPROVODNÝ PROGRAM
JOM HA-ŠOA 2024 | VEŘEJNÉ ČTENÍ JMEN OBĚTÍ HOLOKAUSTU
- 5. – venkovní prostranství před KKC Elektra, ve 14.00 hod.
Jom ha-šoa je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni a zavražděni kvůli svému původu, vyznání či přesvědčení. Pravidelně se koná od roku 2006. Stejně jako v minulých letech se touto akcí muzeum připojuje k celosvětovému uctění památky nejen obětí holokaustu, ale i hrdinů, kteří se postavili proti zlu.
MUZEJNÍ NOC
- 5. – 18.00–21.00
Tvořivá dílna, v 18.00 hod.
Beseda se spoluautorem výstavy Auguste Rodin objektivem Brunera-Dvořáka, Janem Benedíkem, pravnukem Joži Uprky, v 18.30 hod.
Komentovaná prohlídka výstavy Auguste Rodin objektivem Brunera-Dvořáka, v 19.30 hod.
Komentovaná prohlídka výstavy Luhačovice objektivem Brunera- Dvořáka, hudební doprovod Petr Sovják z Neubuze, ve 20.30 hod.
NKP Ploština
Otevřeno út–ne 10.00–17.00, kontakt: pamatnik.plostina@muzeum-zlin.cz, tel.: 571 160 005.
STÁLÉ EXPOZICE
TRAGÉDIE NA PLOŠTINĚ
NOVÁ PLOŠTINA
VÝSTAVY
POKLADY SKRYTÉ V PODZEMÍ KARPAT ANEB NEROSTNÉ BOHATSTVÍ ZLÍNSKÉHO KRAJE
do 27. 10. – č. p. 166
Geologická minulost i mineralogická současnost oblasti v exponátech a sbírkách především MJVM ve Zlíně.
ŽIJÍ TADY S NÁMI
do 31. 10.
Exteriérová výstava fotografií zoologa Dušana Trávníčka pestré plejády živočichů jihovýchodní Moravy.
DOPROVODNÝ PROGRAM
TAJEMNÁ HORA KLÁŠŤOV
- 5. – v 17.00 hod.
Přednáška archeoložky J. Langové o pověstech a archeologických nálezech lokality.
Vstupné: 60 Kč základní, 40 Kč snížené.
JANTAR ZE ŠTUDLOVA
- 5. – v 17.00 hod.
Přednáška geoložky A. Dovicové o perle Moravských Karpat.
Vstupné: 60 Kč základní, 40 Kč snížené
Hrad Malenovice
Otevřeno út–ne 10.00–12.00 a 13.00–17.00. Kontakt: 577 103 379, hrad.malenovice@muzeum-zlin.cz.
VÝSTAVY
ZE ŽIVOTA HMYZU
- 5. – 8. 9. – výstavní komnaty hradu
Výstava přibližuje pestrý a nesmírně bohatý svět šestinohých obyvatel naší planety. K vidění jsou velkoformátové fotografie různých druhů hmyzu v jejich přirozeném prostředí a ukázky exemplářů z různých končin světa i z našich luhů a hájů, jež ve svých sbírkách opatruje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Zajímavostí je doplnění výstavy o zobrazení hmyzu v divadelní hře Karla a Josefa Čapkových.
JIŘÍ HÝŽA – VÝROBA KROJOVÉ OBUVI
do 8. 9. – hájenka
Výstava představuje rukodělnou výrobu především krojové obuvi tohoto Mistra tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje a držitele titulu Nositel tradice lidových řemesel.
Vernisáž výstavy: 11. 5. ve 14.00 hod.
AKCE
(H)RADOVÁNKY
- 5. – 10.00–16.00
Rodinný program k zahájení další návštěvní sezóny na hradě. Na programu jsou ukázky dravých ptáků, koutek středověkých a rytířských her, střelba z luku a kuše, dobové tance, poznávání přírody kolem nás hravou formou s myslivci, představení loveckých plemen psů, dílna kováře Matěje a na závěr táboráček. Součástí je i vernisáž výstavy Jiřího Hýži na hájence, kde je připravena i tvořivá dílnička.
Vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma.
Muzeum luhačovického Zálesí
Kontakt: muzeum.luhacovice@muzeum-zlin.cz, 577 132 883. Otevřeno út-ne 9.00-12.00 a 13.00-17.00, pondělí zavřeno.
AUGUSTE RODIN OBJEKTIVEM BRUNERA-DVOŘÁKA
do 29. 12.
Výstava fotografií Rudolfa Brunera-Dvořáka z cesty francouzského sochaře Augusta Rodina na Moravu v roce 1902 je doplněna uměleckými díly Joži Úprky a Franty Úprky.
Slavnostní zahájení výstavy za účasti jejích autorů: 11. 4. v 17.00 hod.
KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
DANA SAHÁNKOVÁ – MUNDUS INVISIBILES
do 5. 5. – 1. podlaží budovy 14
Domácí půdou Dany Sahánkové je technika kresby, často doplňovaná tušovou malbou. Pečlivým vrstvením tahů tvoří z jednotlivých linií a ploch bohatou mozaiku vzájemných vztahů člověka, resp. lidské civilizace s přírodou, nejčastěji ztvárněnou zvířaty či rostlinami. To vše zasazuje do neurčitého času a prostoru, nacházející se ve stádiu úpadku. Bytostnou barvou autorky je černá, logicky ve vztahu s její technikou.
STARÉ UMĚNÍ ZE SBÍRKY GVU V OSTRAVĚ
do 5. 5. – 1. podlaží budovy 14
Sbírka GVUO se řadí mezi nejvýznamnější veřejné kolekce výtvarného umění v ČR, jejíž důležitou část představují solitérní díla hlavních uměleckých center od 15. do konce 18. stol. s převahou malby italské a několika vynikajícími díly rudolfinského manýrismu. Výstava zahrnuje v užším výběru její nejcennější obrazové a kresebné exponáty, které tvoří zajímavý pandán ke sbírce zlínské galerie.
PAVEL TICHOŇ – NIKDO NIC NEVÍ
- 5. – 1. 9. – 1. podlaží budovy 14
Pavel Tichoň je umělcem střední generace, jehož autorský přístup charakterizuje nespoutaná kreativita a volný pohyb mezi médii. Vymezuje se vůči schématům ve vnímání umění, umělců i umělecké scény. Pro výstavu ve Zlíně opět připravuje nový projekt, vztahující se k dějinám a místním kulturním souvislostem. Projekt umělce vychází z fotografií, které pořídil autorův prastrýc, zaměstnanec firmy Baťa při svých služebních pobytech v Africe, zejména v Súdanu. V blízkosti expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky tak netradičně otevře téma cestovatelství a ekonomického i kulturního kolonialismu.
Vernisáž: 14. 5. v 17.00 hod.
RENÉ HÁBL – VESMÍRNÁ ODYSEA
- 5. – 1. 9. – 1. podlaží budovy 14
René Hábl patřil k nejvýraznějším malířským osobnostem spojených se Zlínským okruhem (bráno i geograficky), jehož význam však tento region značně přerostl. Háblova malířská tvorba, zprvu divoká a plná pestrobarevných, ostře vymezených tvarů, později vykrystalizovala v obrazech s osobitým malířským rukopisem, který se použitím tenké obrysové linky blížil až kresbě. Na pozadí, často vyvedených jednou jemnou pastelovou barvou připomínající skoro až stářím zažloutlý papír, se objevovaly anonymní postavy bez tváře, neboť důležitá není podoba toho, co vidíme, ale to, co se nám odehrává v mysli. Proto si i autor dával záležet na pojmenování obrazu, které u něj nebylo jen popiskou, ale dovršením tvůrčího aktu. Jako by nás Hábl vyváděl odkudsi z daleké země kněze Jana až na kraj vesmíru. Výstava si klade za cíl, připomenout Háblovo dílo v jeho celistvosti s důrazem na dochovaný autorův archiv. René Hábl (1968–2021) vystudoval v letech 1983–1987 SUPŠ v Uherském Hradišti a následně v letech 1988–1994 AVU v Praze (Jiří Sopko, František Hodonský, Jan Kotík, Miloš Šejn). Sám byl také vynikající pedagog. V letech 1994–2021 vedl obor užitá malba na Zlínské soukromé vyšší odborné škole umění, dále působil v letech 1998–2011 na VŠUP v Praze a na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (2014–2020).
Vernisáž: 21. 5. v 17.00 hod.
AKCE
FESTIVAL MASKA
- 5. – platforma, ve 21.00 hod.
- ročník mezinárodního studentského videomappingového festivalu MASKA. Více informací na www.festivalmaska.cz
PRO RODINY S DĚTMI
GALEŘIŠTĚ
každou středu a čtvrtek – 1. podlaží budovy 14, 10.00–11.00
Galeřiště je výtvarné hřiště pro děti (2–5 let) v doprovodu rodičů pod vedením lektorky. Rezervace u Jany Svobodové, +420 774 918 981,
jana.svobodova@galeriezlin.cz.
UMČO – VÝTVARNÝ WORKSHOP
- a 21. 5. – 1. podlaží budovy 14, 13.30–15.00
Kde se více dozvědět něco o umění než na tom nejpovolanějším místě? Výtvarný workshop pro děti 1. až 4. tříd probíhá přímo mezi uměleckými díly. Kromě různých technik tvoření, se děti seznamují s prostředím galerie a dozví se i něco k aktuálním výstavám a vystavujícím autorům. Více informací u Jany Svobodové, jana.svobodova@galeriezlin.cz, +420 774 918 981.
SOBOTNÍ DIVADELNĚ – VÝTVARNÉ DÍLNY
- 5. – 1. podlaží budovy 14, 14.00–15.30
Trochu výtvarné umění, trochu divadlo, trochu tvorba. Rodiče se mohou připojit, projít si výstavy nebo si mezitím odskočit na odpolední kávu. Z důvodu kapacity je počet míst omezen, více info vám poskytne edukátor Petr Nýdrle, petr.nydrle@galeriezlin.cz nebo +420 777 612 938
Umění hrou 25. 5., 14.00–15.30
Čas ve světě neomezených možností, představ a fantazií.
KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
LITERÁRNÍ JARO ZLÍN 2024
PETRA KLABOUCHOVÁ
- 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Manažerka rockových skupin, novinářka a spisovatelka Petra Klabouchová je autorkou knih pro děti nebo historek z rockového podsvětí Na plný koule, ale také řady skvělých detektivek! Upozornila na sebe detektivním příběhem ze Šumavy Prameny Vltavy (2021), za který obdržela Cenu Johanna Steinbrenera. Jako detektivku, i když bez detektiva a bez vyšetřování, lze číst její román U severní zdi (2023), zdrcující svědectví o nelidské tyranii, kterou zažívaly politické vězeňkyně v padesátých letech. Letos v červnu čtenáři netrpělivě očekávají její nový hororový příběh z magické Šumavy Ignis fatuus. Výjimečná příležitost osobně potkat autorku, která střídavě žije v Itálii, Spojených státech amerických a České republice. Moderuje Martin Pášma.
Vstupné: 100 Kč.
MICHAL SÝKORA: ČESKÁ DETEKTIVKA
- 5. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Michal Sýkora je českému publiku známý především jako autor úspěšné série s komisařkou Výrovou (Případ pro exorcistu, Modré stíny, Pět mrtvých psů a další). Řada jeho románů byla zfilmována a těší se velkému ohlasu diváků i kritiky. Vedle románů napsal spolu s Petrem Jarchovským scénáře pro Českou televizi k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí. Jako vysokoškolský pedagog působí na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci festivalu Literární jaro Zlín 2024 představí fenomén české detektivky po druhé světové válce a specifičnosti jejího vývoje.
Vstupné: 100 Kč.
JOSEF KLÍMA: ČESKÉ PODSVĚTÍ
- 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Kdo jiný by měl vyprávět o zločinech 90. let než Josef Klíma? Legenda investigativní novinařiny zavzpomíná na zásadní kauzy z 90. let, nechá posluchače nahlédnout pod pokličku ruskojazyčných mafií, do Discolandu Ivana Jonáka, připomene řádění Ivana Roubala či Orlických vrahů a posvítí si na Radovana Krejčíře i Františka Mrázka. Bude vyprávět také o tom, jak se proměnilo české podsvětí a zodpoví i dotazy ze strany diváků. Moderuje Josef Kvasnička.
Vstupné: 100 Kč.
FRANTIŠEK ŠMEHLÍK
- 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Trojnásobný mistr republiky v judu, ale také absolvent bohemistiky na Univerzitě palackého a úspěšný spisovatel, to je ostravský rodák František Šmehlík. V roce 2015 vydal soubor hororových povídek Temné znamení, v roce 2021 vyšel v nakladatelství Argo jeho první detektivní román Slyšet jeleny zpívat. Za knihu Šelma, první z řady volné trilogie s olomouckou vyšetřovatelkou Laurou Arou, získal Cenu Magnesia Litera v kategorii detektivka. Jeho detektivní romány se vyznačují smyslem pro propracovanou zápletku, psychologii jednotlivých postav a přesah k jiným literárním žánrům. Moderuje Blanka Kovandová.
Vstupné: 100 Kč.
FRANTIŠEK NIEDL
- 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
S autorem převáženě historických románů a detektivek, jako například Čas vlků, Čtvrtý králův pes, Slunce na útěku, Poslední batalion, Útěk do pekel, Platnéř a desítek dalších, bude rozprávět ředitel knihovny Jan Kaňka. Téma jeho knih, ač v odlišných prostředích a časových rovinách, od středověku až po současnost, zůstává vždy stejné. Jedná se o boj slabšího proti silnějšímu, schopnost zachování si vlastní identity, ale i člověčenství v situacích, kdy jde lidskost stranou. Do svých knih vkládá i suchý, mnohdy štiplavý humor.
Vstupné: 100 Kč.
AKCE
HRÁTKY S PAMĚTÍ
- 5. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 16.00 hod.
Trénování paměti pro nevidomé a slabozraké pod vedením certifikované lektorky Mgr. Barbory Ressové. Cvičení pro rozvoj paměti, paměťové techniky, smyslové vnímání. Kontakt pro přihlašování: Petra Janošová, e-mail: zvukovka@kfbz.cz, tel.: 573 032 401 / 739 058 473 nebo osobně v knihovně.
Vstup zdarma.
PŘÁNÍ PRO MAMINKU
- 5. – 3. podlaží budovy 15, oddělení pro děti, 14.00–17.00
Výtvarná dílna ke Dni matek, na které budou děti vyrábět přání pro maminku.
Vstupné: 30 Kč.
KNIHOŽROUTI
- 5. – 3. podlaží budovy 15, oddělení pro děti, v 15.00 hod.
Tentokrát se podíváme na zoubek komiksům a zkusíme si svůj vytvořit.
Vstup zdarma.
BRUSELSKÝ DIKTÁT ŽIVĚ VE ZLÍNĚ
- 5. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Koho volit do Evropského parlamentu? Jak se EU změní po volbách a jaký vliv na to mají Češi? Diskuze s moderátorem Michalem Půrem a novinářem Ondřejem Houskou, autory podcastu Bruselský diktát. Pořádáno ve spolupráci s Europe Direct Kroměříž.
Vstup zdarma.
KLUB MILOVNÍKŮ KNIH
- 5. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
V květnu se budeme věnovat dvěma českým velikánům - Václavu Havlovi a Milanu Kunderovi.
Vstup zdarma.
KAROL SIDON, KAREL HVÍŽĎALA: LEŽ MÁ KRÁTKÉ NOHY
- 5. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Beseda s vrchním zemským rabínem Karolem Sidonem a novinářem Karlem Hvížďalou o jejich nové knize, která se zabývá lží v Bibli, literatuře, politice i v nás samotných. Moderuje publicista Zdenko Pavelka.
Pořádáno ve spolupráci s Europe Direct Kroměříž.
Vstup zdarma.
PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ
- 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 16.00 hod.
Závěrečná prezentace vzdělávacího projektu, ve kterém se žáci z deseti škol ze Zlínska zapojili do intenzivní půlroční práce, během které vytvořili poutavé rozhlasové a filmové reportáže odkazující na historické bohatství našeho regionu. Mladí dokumentaristé představí jedenáct poutavých pamětnických příběhů, které objevili a zpracovali za podpory svých učitelů, představitelů Post Bellum a odborníků z praxe.
Vstup zdarma.
MÁ TO HÁČEK
- 5. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, v 17.00 hod.
Skupinka určená pro všechny, kteří rádi tráví volný čas háčkováním a chtěli by sdílet své zkušenosti s dalšími milovníky háčku nad společným tvořením.
Vstup zdarma.
KURZY
PAMĚŤ V KONDICI
- 5. – 12. 6. – 4. podlaží budovy 15, kolektivní studovna, 17.00–18.00
Kurz tréninku paměti pro dospělé a seniory pod vedením certifikované lektorky Mgr. Barbory Ressové. Přihlášky na ressova@kfbz.cz.
Cena za 5 lekcí 500 Kč.
SENIORTECH
- 5. – 2. podlaží budovy 15, sál C, v 10.00 hod.
Klub pro věkovou skupinu 60+, úroveň začátečník se zaměřením na moderní technologie. Květnové setkání se zaměří na aplikaci Fotoaparát. Kapacita sálu je omezena, je lépe se předem přihlásit na tel. 739 058 473.
Vstup zdarma.
JAK NA POČÍTAČ A NOTEBOOK
- 5. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 8.00 hod. - úroveň začátečník, ve 13.00 hod. - úroveň mírně pokročilý
Kurz je určen pro věkovou skupinu 65+ Podmínkou k účasti na kurzu je vlastní notebook. Pořádáno ve spolupráci s neziskovou organizací Moudrá sovička z.s.. Na akci je potřeba se předem přihlásit na tel. 739 058 473.
Vstup zdarma.
VÝSTAVY
KONTRASTY
- – 29. 5. – 2. podlaží budovy 15, foyer
Výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Zlín Štefánikova.
Vstup zdarma.
DUNS SONS: MARKÉTA EVJÁKOVÁ
- 5. – 30. 6. – 2. podlaží budovy 15, foyer
Výstava obrazů a grafik vsetínské rodačky Markéty Evjákové. Pořádáno za podpory Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v rámci 30. ročníku Dnů umění nevidomých na Moravě.
Vernisáž za přítomnosti autorky: 30. 5 v 16.00 hod.
Vstup zdarma.
.
Knihovna Jižní svahy
DOPOLEDNE PRO RODIČE S DĚTMI
- 5. – dětské oddělení, v 9.30 hod.
Hravé dopoledne spojené se čtením, povídáním a drobným vyráběním.
Vstup zdarma
14|15 BAŤŮV INSTITUT A AKCE EXTERNÍCH SUBJEKTŮ
GALERIJNÍ A MUZEJNÍ NOC
- 5. – 19.00–23.00
Vstup zdarma do výstav muzea a galerie i bohatý doprovodný program v celém 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Akce je realizována s finanční podporou statutárního města Zlína. Více na www.14-15.cz
PROGRAM GALERIJNÍ A MUZEJNÍ NOCI VE 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU:
MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
STÁLÁ EXPOZICE PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST
- podlaží budovy 14
Doprovodný program: dílna „Staňte se na chvíli baťovským učněm“ - výroba figurky do deskové hry Jeden den mladého muže Baťovy školy práce.
STÁLÁ EXPOZICE FRANTIŠEK BARTOŠ – PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF
- podlaží budovy 14
ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA
- podlaží budovy 14
KLUB UNDERGROUND
- podlaží budovy 14
SVĚT HRAČEK BAŤA
- podlaží budovy 14
Doprovodný program: zábavné aktivity a dílnička.
KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
PAVEL TICHOŇ – NIKDO NIC NEVÍ
- podlaží budovy 14
Komentovaná prohlídka, v 19.00 hod.
RENÉ HÁBL – VESMÍRNÁ ODYSEA
- podlaží budovy 14
Komentovaná prohlídka, ve 20.00 hod.
Výtvarná dílna pro děti, 1. podlaží, 19.00–22.00
14|15 BAŤŮV INSTITUT
Soutěž pro děti se stanovišti po celém 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, 19.00–22.15
BUDOVA 15, FOYER
Výroba buttonů (za poplatek), 19.00–22.15
Hry a kvízy, 19.00–22.00
Malování na obličej (za poplatek), 19.00–22.00
BUDOVA 15, KAVÁRNA
Výtvarná dílnička, 19.00–22.15
Vystoupení ZUŠ Morava – Taneční orchestr BRAZIL, 19.00–20.30
Vystoupení ZUŠ Morava – Big beat "Štípská smršť", 21.00–22.15
BUDOVA 15, SÁL B
Deskové hry a stavebnice (včetně programovatelných robotů), 19.00–22.15
BUDOVA 15, PŘEDSÁLÍ
Rozhlasový koutek Českého rozhlasu Zlín, 19.00–22.15
PLATFORMA
Křídové malování na platformu, 19.00–22.30
Zábavné atrakce (za poplatek) – řetízkový kolotoč, skákací hrady, tetování, balónky, 19.00–22.15
Videomapping, v 22.30 hod.
ZLÍN DESIGN WEEK
FASHION SHOW: FUTURE IS SPECTRUM!
- 5. – 2. podlaží budovy 15, platforma, ve 20.30 hod.
Hlavní festivalová Fashion Show pod názvem Future is spectrum! představí designéry nejen z Česka. Koncept Fashion Show jubilejního ročníku se zakládá na ideji, že budoucnost není lineární cesta, ale dynamické spektrum možností. Tato dynamika spočívá v různorodosti a možnostech, které lze vnímat podobně jako barvy v optickém spektru. Každý bod spektra představuje potenciální realitu a ukazuje rozsáhlou a neomezenou povahu toho, co nás čeká.
Vstupenky online na www.zlindesignweek.com.
AKADEMIE ČINNOSTI DDM ASTRA
- 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 13.30–16.00
Vystoupení zájmových tanečních, pohybových a hudebních kroužků DDM. Doprovodný program pro rodiny: házedla, malování na obličej, kangoo jumps, trampolínky, malování na platformu.
Vstupné: 30 Kč/osoba.
POZNÁVEJME BAŤOVSKOU ARCHITEKTURU MĚSTA ZLÍNA
- 5. – před budovou 14, v 17.00 hod.
Komentovaná prohlídka autobusem s kurátorem Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně seznámí účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi a budovami města Zlína. Doba prohlídky cca 120 min. Vstupné: 279 Kč, k zakoupení na recepci budovy 14 nebo na www.14-15.cz.
VÝSTAVY
OD BRODU PO HRADIŠŤĚ – KRAJINA SLOVÁCKA OČIMA A ŠTĚTCEM MGR. VILDOVÉ
- – 31. 5. – 2. podlaží budovy 15, foyer
Krajiny kolem Uherského Brodu a Uherského Hradiště zachytila brněnská rodačka Mgr. Michaela Vildová, která se věnuje od dětství výtvarné činnosti, především malbě a kresbě, jež se učila u brněnských malířů Skácela a Škarohlída.
Více informací na www.14-15.cz, www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz a www.kfbz.cz