Autor: Adéla Čuříková

TEO GERTLER housle, slovenský vítěz soutěže Virtuosos V4+ 2023

SLAVNOSTNÍ KONCERT TALENTINUM 2024

 

Ve čtvrtek 18. dubna 2024, od 19.00 hod. v Kongresovém centru Zlín se koná Slavnostní koncert letošního ročníku festivalu Talentinum, který bude mít zcela mimořádnou podobu. Slovo budou mít klarinet, klavír, harfa a housle, a zejména čtveřice laureátů mezinárodní televizní show Virtuosos V4+, soutěže mladých hudebních talentů, která si rok od roku získává na stále větší prestiži a popularitě.

Virtuosos je nejen jedinečnou talentovou show klasické hudby, ale současně programem pro objevování talentů, který v Maďarsku úspěšně funguje již deset let. Od roku 2020 je mezinárodně uznávanou soutěží vyhledávající a podporující talenty klasické hudby ze zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Každým rokem se k této visegrádské čtveřici připojuje i jedna vybraná země (proto ono označení „V4+“). Porota přehlídky sestává mimo jiné z renomovaných hvězd klasické hudby, jako jsou Plácido DomingoHAUSERPeter Valentovič nebo Gabriela Rachidi. Soutěž dokáže ročně oslovit na 70 milionů lidí, a to prostřednictvím vysílání v televizi nebo v online prostoru.

Posláním Virtuosos je vyhledávat talenty, propagovat a popularizovat klasickou hudbu, kulturu i hudební hodnoty zúčastněných zemí po celém světě. Jejím nejdůležitějším závazkem je poskytovat talentovaným mladým lidem příležitosti k vystupování. Slavnostní koncert Talentina tak tentokrát bude pozoruhodnou přehlídkou jedinečného talentu náctiletých interpretů, kterým hudební svět prorokuje zářnou uměleckou budoucnost.

 

ONDŘEJ TOMAN klarinet, český vítěz soutěže Virtuosos V4+ 2023
ÁDÁM A MÁTÉ BALOGH klavír, maďarští laureáti speciální ceny soutěže Virtuosos V4+ 2023
ZARINA ZARADNA harfa, polská vítězka soutěže Virtuosos V4+ 2023
TEO GERTLER housle, slovenský vítěz soutěže Virtuosos V4+ 2023 (na fotce)

PETER VALENTOVIČ dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

Podpora a rozvoj mladých hudebních talentů patří k dlouhodobým zájmům Filharmonie Bohuslava Martinů. Zlínský symfonický orchestr se již léta angažuje jako klíčový partner v několika uměleckých projektech, které začínajícím hudebníkům napomáhají v prvních krocích jejich profesionální kariéry. K takovým iniciativám patří zejména Talentinum – mezinárodní nesoutěžní festival mladých koncertních umělců, který nabízí talentovaným hudebníkům možnost vystoupit s filharmonií, získat cenné zkušenosti a ukázat své umělecké schopnosti. Od svého prvního ročníku v roce 1972 se Talentinum stalo významnou součástí kulturní scény města Zlína i blízkého regionu a pravidelně hostí významné hudební talenty nejen z Evropy, ale i z dalších částí světa jako Brazílie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Kuba a USA.

Během půlstoletí své existence festival přivítal mnoho vynikajících umělců, kteří se později stali předními osobnostmi ve svém oboru. Mezi takové patří klavíristé Igor Ardašev, Ivo Kahánek a Jan Simon, hornista Radek Baborák, harfistka Jana Boušková, klarinetistka Ludmila Peterková, houslisté Václav Hudeček, Gabriela Demeterová a Dalibor Karvay, violoncellista Petr Nouzovský, dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Netopil a Tomáš Hanus a mnoho dalších.

Talentinum s každým rokem přitahuje pozornost mnoha zahraničních interpretů a dirigentů, což odráží jeho prestiž a význam přesahující hranice České republiky. Festival pak podporuje nejen mladé talenty v rozvoji jejich kariér, ale přispívá také k obohacení kulturního života a posiluje mezinárodní kulturní výměnu.

Do letošního ročníku byli vybráni houslisté Klára Klánská a Marek Pavlica, klavírista Teodor Lukšík, polský klarinetista Rafal Kleszcz, bicista David Paša a violoncellista Jakub Wiliam Gráf, dále dirigenti Alena Hron a Filip Urban.

Festival obohatí dva mimořádné koncerty. 18. dubna koncert se čtveřicí laureátů mezinárodní televizní show Virtuosos V4+, soutěže mladých hudebních talentů, která si rok od roku získává na stále větší prestiži a popularitě. Od roku 2020 je mezinárodně uznávanou soutěží vyhledávající a podporující talenty klasické hudby ze zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Každým rokem se k této visegrádské čtveřici připojuje i jedna vybraná země (proto ono označení „V4+“). Porota přehlídky sestává mimo jiné z renomovaných hvězd klasické hudby, jako jsou Plácido Domingo, HAUSER, Peter Valentovič nebo Gabriela Rachidi. Soutěž dokáže ročně oslovit na 70 milionů lidí, a to prostřednictvím vysílání v televizi nebo v online prostoru.

Mimořádný koncert 7. května je vyvrcholením měsíce trvajícího projektu ColORCHESTRA určeného k prezentaci koncertů pro širokou škálu nástrojů z různých období v podání mezinárodních interpretů nejvyššího kalibru. Sólisté pro tento koncert byli vybráni mezinárodní porotou prostřednictvím přísných živých konkurzů, a to ze skupiny uchazečů z celého světa. Tento projekt zve hudebníky a široké publikum, aby společně překonali geografické a jiné bariéry a spojili se na skutečně pozoruhodné hudební cestě.

 

https://www.filharmonie-zlin.cz/25331-talentinum-2024

 

Filharmonie Bohuslava Martinů
Ing. Dagmar Garguláková – vedoucí propagace a marketingu
tel: 577 005 736; 739 683 675
e-mail: gargulakova@filharmonie-zlin.cz
www.filharmonie-zlin.cz