Autor: Adéla Čuříková

V Muzeu Kroměřížska představí svá díla sochař Ondřej Oliva

  • Název výstavy: Ondřej Oliva. Objekty
  • Doba trvání: 12. 2024­–2. 3. 2025
  • Místo: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí

Poslední výstava Muzea Kroměřížska v letošním roce bude hostit díla sochaře Ondřeje Olivy. Jmenuje se jednoduše Ondřej Oliva. Objekty. Vernisáž se uskuteční 12. 12. 2024 v 17 hodin a návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout až do 2. 3. 2025.

Autor představí na dvě desítky svých děl z různých tvůrčích období. „Uvidíte i ty nejnovější objekty, na kterých jsem pracoval poslední dobou,“ uvedl Ondřej Oliva. Ve svých pracích se snaží vytvářet vizuálně zajímavá díla, která jsou svým tvarem a obsahem čitelná i pro běžného diváka. „To je také důvod, proč hlavní část témat, která vybírám a se kterými pracuji, vychází z věcí běžného života kolem nás a každý si je tak může jednoduše vsadit do vlastních zkušeností a měřítek,“ dodal sochař.

V uměleckém prostředí se Ondřej Oliva pohyboval již jako dítě, protože sochařem je i jeho otec Otmar Oliva. V posledních letech pracuje výhradně s kovy pro jejich stálost a neměnnost. Upřednostňuje hliník, skrývající v sobě eleganci a lehkost. Ondřej Oliva věří, že každý materiál vyzařuje specifickou energii a promlouvá svým vlastním jazykem.

„Používá technologii ztraceného vosku. Inspiraci pro svou tvorbu nachází všude kolem sebe. Rád cestuje a přiveze si občas ze svých cest nějaký prvek, jenž upoutá jeho pozornost. Daný artefakt nechá v ateliéru ‚zrát‘, potom s ním dále pracuje. Nyní u něj nalezneme často téma stromu, základního archetypu, který v sobě spojuje všechny čtyři elementy i koloběh života,“ vysvětlila ředitelka muzea Martina Miláčková, která je i kurátorkou této výstavy. „Formy a tvary převzaté z přírody Ondřej osobitě přetváří ve zvětšeném měřítku, přitom však radikálně narušuje jejich přirozenou podobu vkládáním cizorodých struktur. Má rád mnohovrstevnatost děl a práci s protiklady,“ doplnila.

Ondřej Oliva vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Na jeho umělecké cestě na něj zapůsobil nejen tamní vedoucí ateliéru Sochařství I. Jaroslav Róna, ale také jeho otec. „Ondřejovy sochy jsou však programově jiné, používá odlišné výrazové prostředky a materiály,“ poznamenala ředitelka.

O talentu dvaačtyřicetiletého umělce, který žije na Velehradě, svědčí mimo jiné i to, že už jeho diplomovou práci zakoupila do svých sbírek Národní galerie v Praze a v roce 2015 vystavoval ve slavném římském Muzeu Maxxi. Kromě Česka a Itálie jeho práce obdivovali také návštěvníci galerií a sympózií v Bělorusku, Maďarsku, Turecku a Španělsku.

Foto: Jakub Viktora


Kontakty:

  • Ředitelka muzea a kurátorka výstavy: Martina Miláčková, milackova@muzeum-km.cz, 603 429 127
  • PR pracovnice: Martina Malá, mala@muzeum-km.cz, 605 199 835