Autor: Adéla Čuříková

Ve Zlínském kraji vzniká devadesátičlenný orchestr. V projektu Malí velcí filharmonici se vedle profesionálů objeví i vybraní žáci ZUŠ

Ve Zlíně začal třetí ročník unikátního a v minulosti mimořádně úspěšného orchestrálního projektu Malí velcí filharmonici. Zkušení členové orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM) se opět ocitli v roli mentorů a nejtalentovanější žáci veřejných ZUŠ Zlínského kraje si vyzkouší profesi hudebníka. Náročný proces zkoušení začal v sobotu 10. února v Základní umělecké škole Zlín. Koncerty, na kterých se hudební naděje na podiu představí veřejnosti po boku špičkových profesionálů, se uskuteční 4. a 5. května. Akci pořádá spolek ZUŠKA?ZUŠKA! ve spolupráci s FBM a kulturním a kreativním centrem Živý Zlín.

Do projektu je zapojeno šedesát pět žáků a dvacet pět filharmoniků. Čeká je několik zkoušek v následujících třech měsících, děti navíc pracují na individuální přípravě se svými pedagogy ve školách. Projekt představí také tři vybrané talentované sólisty.

Dramaturgie programu nabídne průřez tvorbou světových autorů, důraz však klade na českou hudbu, ale také moravskou muzikalitu a vztah k folkloru skrze skladbu Jiřího Pavlici. Ten se koncertu s uvedením své skladby zúčastní osobně,” popsala předsedkyně pořádajícího spolku Martina Hniličková

Vedení orchestru se ujal výrazný představitel mladé generace českých dirigentů, šéfdirigent FBM Robert Kružík, laureát ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. Asistentem dirigenta bude uznávaný klavírista a pedagog Jiří Kadavý.

Celý náročný projekt má smysl z hlediska budoucnosti. Mladá a nadšená generace dětí je budoucí publikum filharmonie, nebo po několika letech studia, naši noví kolegové,” řekl ke spolupráci se zlínskou filharmonií její šéfdirigent, Robert Kružík.

Projekt se představí zlínskému publiku během premiéry 4. května ve zlínském Kongresovém centru. O den později program zazní v Uherském Brodě.

Tento projekt je natolik intenzivním propojením teorie s praxí, že může mít zásadní vliv na směrování i smýšlení zapojených dětí a nejen jich. Výchovné koncerty zdaleka nemohou tak zásadně vstoupit do života mladé generace, ale i jejich spolužáků, či rodin. Je to velice intenzivní a nepřenosná zkušenost,” doplňuje ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová.

Program třetího ročníku dá vyniknout také třem sólistům ze ZUŠek ve Zlínském kraji. „Jsou to výjimeční mladí lidé, vítězové řady soutěží na národních i mezinárodních úrovních – klavíristka Julie Poláková, houslista Matouš Pospíchal a akordeonistka Julie Vajdáková,“ popisuje Jana Kubáčová.

Projekt v minulosti podpořily tak významné osobnosti jako je Magdalena Kožená, generální ředitel České filharmonie, David Mareček či světově uznávaný dirigent Tomáš Netopil. Tento ročník také podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, Zlínský kraj, město Zlín a Uherský Brod. Záštitu poskytli ředitelka národního festivalu ZUŠ Open, Irena Pohl Houkalová, hejtman ZK Radim Holiš, primátor SMZ Jiří Korec, starostka města Uh. Brod Miroslava Poláková, ministr kultury Martin Baxa.