Autor: Adéla Čuříková

Ve Slováckém muzeu vystaví JAWY

Pérák, Pařez, Pionýr, Prase, Kozí dech, Kývačka, Babetta a další. To všechno jsou lidové názvy pro legendární JAWU. A právě výstavu s tímto tématem připravilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Její vernisáž proběhne ve čtvrtek 31. října v 17 hodin v hlavní budově Slováckého muzea ve Smetanových sadech, a to i za účasti Jakuba a Josefa Mikulcových. Právě z jejich sbírky vystavené stroje pocházejí.

Mikulcovi vlastní dvě desítky strojů značek Jawa a ČZ z poválečného období. „Cenné na nich je, že všechny jsou v původním kompletním stavu nebo zrenovované do originálního stavu. Veškeré opravy dělají sami podle dobových servisních manuálů, aby zachovali autentičnost motocyklů. Přestože taková sbírka vzniká dlouhá léta, oni ji dokázali vytvořit jen za čtyři roky. Stojí za tím však usilovná činnost – každý den sledují aukce a bazary na internetu, jezdí na každou burzu v Čechách i na Slovensku a často to musí být okamžitá rozhodnutí,“ říká autor výstavy a historik Slováckého muzea Mgr. Pavel Portl.  

Jakub Mikulec poprvé řídil Babettu v 11 letech, k veteránům se vrátil před čtyřmi roky, kdy si nostalgicky koupil právě Babettu, první kousek z dnešní sbírky. Do oprav motorek zapojil i otce Josefa, který má na starost mechanické práce, zatímco Jakub se věnuje elektroinstalaci a karburátorům. Jeho manželka Kristina vyplétá kola.

Motocykly ve výstavě doplňují další exponáty – motor, nářadí, helmy, kožené bundy. Výstava nabídne také pohled do dílny sběratelů, kterou na několik měsíců přenesou do muzejních prostor.

Jawa je nejstarší fungující československá firma vyrábějící motocykly, a to už od roku 1929. Název firmy představuje zkratku – první část je odvozena od jména zakladatele Ing. Františka Janečka, druhá část od motocyklů Wanderer, jež firma vyráběla v licenci.

Výstava potrvá do 23. února 2025. V plánu jsou k ní i různé doprovodné akce. Jedna z nich už ve čtvrtek 21. listopadu, kdy se od 17 hodin koná komentovaná prohlídka výstavy s Jakubem a Josefem Mikulcovými.

 

Bližší informace:

Mgr. Pavel Portl, historik  

mobil: +420 777 066 612

e-mail: pavel.portl@slovackemuzeum.cz