Autor: Adéla Čuříková

Básníci v prostoru Zlín

Již po čtrnácté bude Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně hostit cyklus autorských čtení Básníci v prostoru Zlín. Čtyři večery s předními osobnostmi literární scény se uskuteční v průběhu června v prostorách stálé expozice přímo mezi uměleckými díly. Jedinečné propojení výtvarného umění se slovesným doplní hudební vystoupení a vzácní hosté.

První setkání z cyklu Básníci v prostoru Zlín 2023 se uskuteční ve čtvrtek 1. 6. s legendárním písničkářem, signatářem Charty 77 a zakladatelem folkového sdružení Šafrán, Jaroslavem Hutkou. Zazní jak básně, tak i známé Hutkovy písně, včetně moravských lidových balad.

Na večer zpívané poesie v podání předního bluesového interpreta, hudebního skladatele a klavíristy Jana Spáleného s doprovodem Michala Gery a Filipa Spáleného zve galerie ve čtvrtek 8. 6. Jako hosté vystoupí zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková se svým žákem Mikulášem Zelinským – improvizacemi k poctě Jana Spáleného.

Pořad ve středu 14. 6. představí literární tvorbu hlavního zemského rabína a také prozaika, dramatika, představitele protikomunistického odboje, signatáře Charty 77, Karola Sidona. Jeho večer bude doprovázet hudební a pěvecké těleso s pořadem hebrejských a židovských písní, Trio Augenblick.

Cyklus zakončí pásmo veršů známého herce a zpěváka, člena věhlasného Divadla Járy Cimrmana, Miloně Čepelky. Básně zazní v jeho vlastním autorském přednesu ve středu 29. 6.

Začátek autorských čtení je vždy v 18.30 hodin, v případě příznivého počasí se program může přesunout na terasu budovy 14. Celý program a více informací na www.galeriezlin.cz.