Autor: Adéla Čuříková

Zlínské muzeum zve na doprovodný program ke své výstavě Modrá

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně mohou návštěvníci vidět výstavu Modrá, která je věnována modré barvě v tradiční kultuře i současném designu. Po celou dobu ji doprovází tvořivý program pro malé i velké návštěvníky.

Výstava Modrá představuje různorodý a vzorově pestrý lidový textil z jihovýchodní Moravy, barvený především indigem, se zaměřením na techniku modrotisku a šité batiky. Vystaveny jsou i další artefakty lidové výtvarné kultury s dominující modrou barvou, jako je keramika, dřevořezba, stavitelství a podobně. Návštěvník výstavy se dozví zajímavosti z historie získávání rostlinného modrého barviva třeba z indiga, rdesna či borytu a také o tom, z jakých minerálů a hornin získávaly přírodní modré pigmenty a barviva minulé generace. Tradiční historické kroje doplňují ve výstavě ukázky současného designu, který pracuje s technikami modrotisku, batiky a barvení indigem, zastoupen je řadou obrazů i modrotisk jako výtvarné médium. Výstava vznikla ve spolupráci se dvěma posledními modrotiskovými dílnami v České republice, ve Strážnici a Olešnici, a podpořilo ji Ministerstvo kultury ČR.

K výstavě připravilo edukační oddělení muzea doprovodný program pro děti i dospělé. Děti od 7 let mohou na Modré dílně pro děti v sobotu 20. ledna v čase 10.00–12.00 a 13.00–16.00 vytvářet originální modré fotografie běžných předmětů za pomoci historické fotografické techniky zvané kyanotypie. Další Modrá dílna pro děti se ukuteční 2. února ve stejném čase, ale tentokrát se v ní děti budou učit techniku rezervážního tisku na papíře, který jim pomůže jednoduše odhalit tajemství modrotisku.

Pro dospělé je ve dnech 29. a 30. ledna vždy v čase 10.00–16.00 přichystán dvoudenní vzdělávací kurz Barvení přírodním indigem s přírodní barvířkou Janou Šobáňovou z ateliéru Tincta Herbae. Účastník kurzu získá znalosti o přípravě, údržbě a používání ekologické indigové kádě pro celulózová vlákna, jako jsou len či bavlna, a odnese si vlastnoručně připravený vzorek obarveného a dekorovaného textilu.

Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 14. dubna. Více informací na www.muzeum-zlin.cz

 

Kontakt:

Ing. Silvie Lečíková                                                 

vedoucí obchodního oddělení

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Vavrečkova 7040, Zlín

Tel. 734 769 971, e-mail silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz

 

Ing. Alena Babicová

PR manažerka

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

14|15 BAŤŮV INSTITUT,

Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz