Autor: Adéla Čuříková

Zlínský filmový víkend

Ve Zlíně dnes odstartoval 3. ročník Zlínského filmového víkendu. V rámci jeho pestrého programu budou mít zájemci možnost zhlédnout například filmy studentů zlínských filmových škol nebo se ohlédnout v rámci komentovaných prohlídek do historie zlínského filmu. Právě tu podrobně mapuje unikátní webová aplikace i dnes představená publikace filmových historiků z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Zlínský filmový víkend pořádá ve dnech 17. až 19. října společnost FILMFEST, organizátor Zlín Film Festivalu.

Nově se část programu filmového víkendu odehraje v centru Zlína, kde je pro návštěvníky připravený v klubu Sklep 33 blok filmů studentů zlínských filmových škol s následnou party. V multiplexu Golden Apple Cinema v OZC Zlaté jablko se v pátek podvečer uskuteční speciální projekce filmu Mord s besedou s režisérem nebo úspěšný stand-up komičky Adély Elbel. V sobotu budou během dne
na Filmových ateliérech pro zájemce k dispozici 4 komentované prohlídky, interaktivní trikový workshop nebo pásma animovaných filmů pro nejmenší.

„Letošní ročník našeho projektu se zaměřuje nejen na program pro různé věkové kategorie na filmových ateliérech i v centru Zlína, ale dává prostor také prezentaci výsledků badatelské činnosti filmových historiků z Brna, kteří v uplynulých pěti letech mapovali dějiny filmu a příběhy filmařů na kudlovských ateliérech,“ vysvětlila Markéta Pášmová, dramaturgyně filmového víkendu a umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu.

Historie Zlínského kopce snů, kde pod vedením Hermíny Týrlové, Karla Zemana a řady dalších filmařů vznikaly legendární filmy známé po celém světě, totiž inspirovala brněnské vědce v čele s filmovým historikem Pavlem Skopalem k vytvoření unikátní webové aplikace s názvem Zlínský film.

„Projekt mapuje téměř stoletou historii zlínských filmových ateliérů a v několika úrovních přibližuje pohnuté lidské osudy i politické, geografické a historické souvislosti,“ uvedl vedoucí Ústavu filmu
a audiovizuální kultury Filozofické fakulty MU v Brně Pavel Skopal a dodal, že webová aplikace zlinskyfilm.phil.muni.cz je určena všem zájemcům o filmovou tvorbu – návštěvníkům festivalu, středoškolákům i odborníkům. „Web rozkrývá jednotlivé lidské příběhy a vznik konkrétních děl, a to v kontextu kulturním, politickém, geografickém i historickém. Součást webových stránek tvoří spolu s rozhovory a tematickými texty i specializované mapy, které zachycují například bytovou situaci
na Kudlově,“
doplnil Pavel Skopal.

Na vytvoření aplikace Zlínský film, jejímuž vzniku předcházel rozsáhlý aplikovaný výzkum, se podílela
i Technologická agentura ČR, společnost FILMFEST, s. r. o., Regionální filmový fond z. s. a Statutární město Zlín. Archivní materiály poskytl Národní filmový archiv.

Unikátní webovou aplikaci nyní doplňuje i nová čtyřsetstránková publikace Lidé – práce – animace – Světy animovaného filmu na Kudlově, jenž představuje zlínské ateliéry jako místo, kde filmaři tvořili, pracovali i žili. Jedná se o odbornou knihu, která vyšla v brněnském nakladatelství Host, založenou na rozsáhlém archivním výzkumu v osmi archivech a několika soukromých sbírkách a na desítkách rozhovorů s pamětníky. „Kniha je výsledkem intenzivní badatelské práce celého výzkumného týmu
a doufám, že zásadně přispěje k pochopení dějin animovaného filmu a jeho specifické produkční kultury, ukáže produktivní směry výzkumu kinematografie a přispěje k nastavení vysokých kvalitativních nároků na filmově-historický výzkum,”
podotkl Pavel Skopal.

Více informací na https://fav.phil.muni.cz/zlinskyfilm

 

Kontakt pro média

Ing. Kateřina Martykánová                                                     

PR manager                                                                                

tel.: +420 602 576 870                                                             

e-mail: katerina.martykanova@zlinfest.cz