Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Salaš

V seriálu U nás na vesnici se v únoru 2024 podíváme do Buchlovských hor, jak se zde říká Chřibům. V jednom z jejich údolí leží víska s přibližně čtyřmi stovkami stálých obyvatel, která si v loňském roce v soutěži Vesnice roku ve Zlínském kraji vysloužila Cenu naděje pro živý venkov. Obec je oblíbeným výchozím bodem pro výlety pěších turistů a cyklistů, kteří vyrážejí za zelení a klidem okolních kopců. Tentokrát navštívíme Salaš v okrese Uherské Hradiště.

_R3B6671.jpg (5.99 MB)

 

První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1652, vznik samotné obce však není přesně datován. Jisté ovšem je, kde se vzal její název – na okolní louky vyháněli na pastvu dobytek hospodáři Buchlovského panství a velkostatku Velehradského kláštera. Dnes na Salaši žije okolo 420 stálých obyvatel. V obci se však nachází asi stovka chat a chalup, jejichž majitelé v letních měsících toto číslo významně zvyšují. Obec žije poměrně bohatým kulturním a sportovním životem. Tradičními událostmi jsou košty slivovice i vína, letní pivní slavnosti, atletické přebory dětí na konci prázdnin, cyklistické závody, fašank, zimní setkání občanů, plesy, výstava hub a řada soutěží v požárním sportu. Pro  příležitostné přírodní koupání slouží požární nádrž. Pro kulturní a sportovní vyžití jsou k dispozici také místní víceúčelové hřiště s nově vybudovaným zázemím nebo Obecní dům Stará škola, kde je umístěn kulturní sál, knihovna či posilovna. Ze sakrálních staveb se v  obci nachází kaple z roku 1933 zasvěcená sv. Janu z Nepomuku a dřevěná zvonice z 19. století. Jedním z hlavních lákadel je dvacetimetrová rozhledna netradičních tvarů z roku 2015. Obcí prochází několik značených turistických tras, křižujících pohoří Chřiby. Cyklisté mohou využít cyklostezku na Velehrad a následně dál do Starého Města anebo na druhou stranu přes Tupesy do Buchlovic a  dalších obcí Mikroregionu Buchlov. Oblíbeným turistickým cílem je nejvyšší kopec Chřibů Brdo s kamennou rozhlednou. Mezi Brdem a Bunčem najdete také několik pozůstatků nikdy nedostavěné Baťovy dálnice. V letních měsících se jistě rádi občerstvíte u některé z  lesních studánek, třeba u  Zlacké nebo U Lvích hlav.

Salaš patří k branám do Chřibů Osvěžení v okolí Salaše nabízí řada studánek Tragédii z konce 2. světové války připomíná památník z kamene

 

Fakta o obci

 okres  Uherské Hradiště
 starosta Jitka Točková
 počet obyvatel  416
 počet domů  166
 rozloha  1 787 ha
 nadmořská výška  270 m n. m.
 web  www.salasuh.cz

 

ZAJÍMAVOST

V závěru 2. světové války se obec stala důležitou základnou partyzánského oddílu Olga. Dne 29.  dubna 1945, tedy v poslední den před osvobozením, zde došlo k  tragédii. Na okraji obce, v  místě zvaném Vápenice, zastřelilo německé komando 19 mužů a 1 ženu. Dnes na tomto místě stojí Památník obětem salašské tragédie, kde si tuto událost každoročně připomínají občané při pietní vzpomínce. Památník partyzánského oddílu Olga lze nalézt ještě o 2 km dále za Salašem v místě zvaném Tománkova hájenka.

 

TŘI OTÁZKY PRO STAROSTKU

Kdyby se vaše obec měla zapsat do knihy rekordů, v čem by vynikala?

Naše obec vyniká díky lidem, kteří tu žijí a umějí spolu připravit spoustu krásných společných aktivit a akcí. Slogan z našich triček „Na Salaši líp jak na světě“ je zcela výstižný a  velmi mne potěšil zisk Ceny naděje pro živý venkov. Toto ocenění je poděkováním všem, kteří se v naší malé vesničce podílejí na komunitním životě.

Moje nejoblíbenější místo je lavička vedle kostela. Místo s krásným výhledem na protější paseky nad Salašem, místo přinášející klid a pozitivní energii.

Kdybyste měla neomezený rozpočet, co byste v obci udělala? 

To je krásná představa, mít peníze na všechno, co je tu potřeba – dořešení kanalizace, oprava komunikací, chodníků a cyklostezek, dokončení vodovodu, přestavba budovy  bývalé Jednoty, dokončení rekonstrukce podkroví na Obecním domě, prodloužení cyklostezky, možnosti parkování, oprava požární nádrže...

starostka Jitka Točková 

 

O soutěži Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje ve spolupráci s kraji a dalšími partnery už 28 let Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství. Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivnímu zapojení do rozvoje svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost obnovy vesnic a seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Snahou je také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí místní tradice a podílejí se na společenském životě obce. Vítězství je spojeno s finančním příspěvkem na další rozvoj. Více informací o soutěži zájemci najdou na www.vesniceroku.cz.

 

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru