Mgr. Vladimír DostálekPočet zobrazení189

ZLÍNSKÝ KRAJ – Stát se náhradním rodičem na pár hodin a tím ulevit rodinám, které se starají o dítě s autismem či mentálním postižením. To je smyslem takzvaného homesharingu, který propojuje dobrovolníky a právě rodiče, kteří jsou nepřetržitě vytíženi péčí o svého znevýhodněného potomka. Tuto službu zavádí jako vůbec první ve Zlínském kraji krajská příspěvková organizace Centrum Áčko z Valašského Meziříčí a hledá zájemce, kteří by se do programu zapojili.

homesharing

V rámci homesharingu by si měla hostitelská rodina či jednotlivec pravidelně „půjčovat“ dítě na předem domluvený čas, například na odpoledne, do své domácnosti. „Společně tráví čas, hrají si, chodí na procházky. Dítě získává nové sociální kontakty a zkušenosti a jeho rodiče mezitím mají možnost vydechnout a nabrat síly pro každodenní náročnou práci, dojít si k lékaři, na úřady nebo se věnovat ostatním členům rodiny,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, do jejíž působnosti patří sociální oblast.

V Centru Áčko, které je devátou organizací v České republice, jež se homesharingu věnuje, aktuálně pracují na administrativním a metodickém nastavení podoby služby. „Plánujeme aktivity, díky kterým představíme homesharing veřejnosti. Pro zájemce plánujeme homesharingové večery, kde se nezávazně dozví vše, co je zajímá,“ vysvětlila Martina Vrátná, která má projekt v organizaci na starosti.

Zájemci, kteří by se chtěli do homesharingu zapojit, se mohou obracet na Martinu Vrátnou telefonicky na čísle 730 534 016, případně prostřednictvím e-mailu martina.vratna@centrum-acko.cz. Podrobné informace naleznou na: https://homesharing.cz/co-je-homesharing/.

Co homesharing přináší?

Dětem přináší prospěšné životní zkušenosti v novém prostředí, které se pro ně postupně stává známým a bezpečným místem. Přirozeně si budují novou síť vztahů, získávají nové zkušenosti a dovednosti. Mají svůj vlastní svět bez rodičů, který potřebují stejně jako zdravé děti.

Rodičům nabízí odpočinek a odlehčení od náročné každodenní péče. Umožňuje jim zařídit si běžné věci, nebo se věnovat dalším dětem. Předchází vyhoření, posiluje rodinné vztahy i celkový zdravý vývoj rodiny. Navíc rodičům dodává naději a ukazuje, že na vše nejsou sami.

Hostitelům přináší příležitost proniknout do světa lidí se zdravotním znevýhodněním. Posiluje schopnost empatie, tolerance a trpělivosti, učí oceňovat jinakost. Dává pocit prospěšnosti a smyslu, obohacuje život novými zážitky. Hostitelé navíc přirozeně vytvářejí komunitu, díky účasti v projektu mohou vznikat i nová přátelství.

Místní komunitě nabízí možnost aktivně a přirozeně podporovat lidi s postižením, a celkově tak zvyšovat povědomí o jejich potřebách a životním stylu. Pomáhá měnit zaběhnuté způsoby uvažování a péče o lidi s postižením.

 

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz