Seznam čtyř osobností oceněných nejvyšším vyznamenáním Zlínského kraje doplnila světově proslulá architektka a designérka, rodačka ze Zlína, profesorka Eva Jiřičná. Záslužné vyznamenání 1. stupně jí udělil v úterý 5. března hejtman Radim Holiš symbolicky ve zlínském Kongresovém centru, postaveném podle jejího návrhu, kde se včera večer také uskutečnil slavnostní koncert u příležitosti jejích 85. narozenin.
„Jen málo rodáků ze Zlínského kraje dosáhlo díky svému dílu ve světě takového věhlasu, jako právě paní Eva Jiřičná. Svojí nesmírnou pracovitostí, kreativitou a vizionářstvím je tato první dáma české architektury inspirací pro nás všechny. Proto se Rada Zlínského kraje rozhodla udělit paní profesorce Jiřičné u příležitosti jejího životního jubilea Záslužné vyznamenání 1. stupně za mimořádné zásluhy v oblasti architektury a designu a za vynikající reprezentaci Zlínského kraje,“ uvedl hejtman Radim Holiš.
Záslužné vyznamenání 1. stupně obdržela v roce 2007 oštěpařka a olympijská vítězka Dana Zátopková, o rok později legendární cestovatel Miroslav Zikmund, v roce 2017 zakladatel zlínského špičkového očního lékařství docent Karel Kuběna a v roce 2022 běžec a čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek, in memoriam.
„Nikdy by mě nenapadlo, že bych si něco takového zasloužila. Jsem upřímně dojatá a honí se ve mně spousta emocí. Každý kdo mě zná za hranicemi České republiky, ví, že existuje město Zlín a čím se proslavilo. Zlín miluju, jsem šťastná, že jsem se tu narodila,“ reagovala na ocenění architektka Eva Jiřičná.
Další pocty se oslavenkyni dostalo od statutárního města Zlína, které se rozhodlo přejmenovat sály multifunkčního Kongresového centra. Hlavní koncertní síň, dosud známá jako Velký sál, nyní nese označení Sál Evy Jiřičné. Po někdejší primátorce Zlína Ireně Ondrové byl včera pojmenován Malý sál.
Ke slavnostní atmosféře koncertu, který společně uspořádaly Statutární město Zlín, Zlínský kraj a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, přispěl i výběr skladeb. Filharmonie Bohuslava Martinů přednesla pod vedením rakouského klavíristy a dirigenta Floriana Krumpöcka pět nejoblíbenějších děl Evy Jiřičné od Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina.
Eva Jiřičná
Narodila se 3. března 1939 ve Zlíně. Vystudovala architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze a následně Akademii výtvarných umění v ateliéru Jaroslava Fragnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud jí československé úřady po srpnové okupaci zabránily v návratu. Nyní působí ve dvou vlastních architektonických ateliérech – Eva Jiricna Architects Limited v Londýně a AI Design se sídlem v Praze.
Mezi její významné autorské realizace patří dopravní terminál Canada Water nebo stavební a interiérové úpravy Victoria & Albert Museum v Londýně, interiéry obchodních firem Joseph, Boodles, Joan & David, vchod obchodního domu Harrods, schodiště v londýnském Somerset House nebo Tiffany Galerie v New Yorku. V České republice jsou to kromě Kongresového centra ve Zlíně také hotel Josef na Starém Městě v Praze nebo nová oranžerie v Královské zahradě Pražského hradu.
V letech 1993 až 2006 vedla ateliér architektury na pražské UMPRUM. Za svou architektonickou tvorbu obdržela řadu světových i českých cen a vyznamenání, mimo jiné i několik cen Grand Prix Obce architektů nebo Řád britského impéria za zásluhy v oblasti designu. Je nositelkou několika čestných doktorátů českých i zahraničních univerzit.
Zpracoval: Jan Vandík
6. 3. 2024
⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz