Mgr. Vladimír DostálekPočet zobrazení2262

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rada v pondělí 8. dubna schválila přidělení dotací obcím pro jejich jednotky dobrovolných hasičů. Obce mohly požádat o příspěvek na požární techniku a obnovu nebo pořízení nového vybavení. Celkem kraj rozdělí 13,929 milionu korun, a to mezi 87 žadatelů, kteří mohli získat dotaci od 80 do 500 tisíc korun.

hasiči

„Pro kraj je akceschopnost všech složek záchranného systému jedním ze základních úkolů. A k tomu je potřeba úzce spolupracovat s obcemi a vzájemně si pomáhat. Proto obcím každoročně přispíváme na pořízení, údržbu a obnovu vybavení jednotek dobrovolných hasičů. Mnoho z nich už se dnes vyrovná svým kolegům z řad profesionálů a dokáže pomáhat i za hranicemi kraje. O tom jsme se mohli přesvědčit například při boji s rozsáhlými požáry v Českém Švýcarsku, kde byli hasiči ze Zlínského kraje velmi platnou pomocí,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
 
Vybavení pro boj s lesními požáry, ale i defibrilátory
 
Obce mohly žádat o dotaci na opravy, rekonstrukce či obměny cisternových automobilových stříkaček, ale i na pořízení terénních velitelských automobilů. Peníze mohou využít také na nákup zásahových oděvů, obuvi, přileb, rukavic, na doplnění a obměnu izolačních dýchacích přístrojů a dalšího vybavení. Podpora směřuje i na pořízení či dovybavení tzv. D-programu pro hašení požárů v přírodním prostředí (lesy a louky) nebo na nákup termokamer pro pohyb hasičů v zakouřeném prostředí a pro vyhledávání osob v prostředí se sníženou viditelností.
 
Cílem programu je také umožnit dovybavení dobrovolných hasičů automatizovanými externími defibrilátory (AED), které se velmi osvědčily při poskytování předlékařské první pomoci. Díky nim se hasičům podařilo zachránit už mnoho životů.
 
Podrobnější informace o dotačním programu jsou k dispozici na webu:
https://zlinskykraj.cz/dotace/rp12-24-dotace-obcim-pro-jednotky-sboru-dobrovolnych-hasicu-obci-zlinskeho-kraje-0

 

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz