Jeho hlavní zrcadlo má průměr 50 centimetrů, je robotický, vyrobený v Česku a museli kvůli němu kompletně zmodernizovat třímetrovou kopuli. Řeč je o novém zrcadlovém dalekohledu typu Newton, který si budou moci návštěvníci Hvězdárny Valašské Meziříčí poprvé prohlédnout 7. března v rámci Dne hvězdáren a planetárií. Tematické akce chystají v tento den zároveň i další hvězdárny ve Zlínském kraji.
„Jde o dalekohled z kategorie malých dalekohledů, ale 50centimetrový průměr jeho primárního zrcadla už nám umožňuje pozorovat objekty, které jsou zajímavé z hlediska výzkumu a vzdělávání. Zároveň se díky němu dají pořizovat atraktivní fotky či sledovat satelity na nízkých oběžných drahách. Poprvé jej veřejnosti představíme v pátek 7. března v rámci Dne hvězdáren a planetárií, nicméně do kopule, v níž je stísněný prostor, bude možné jen nahlédnout. Dalekohled je však robotický a ovládaný přes elektronické systémy a snímky astronomických objektů pořizuje pomocí elektronických detektorů, takže máme v plánu do hlavního sálu zprostředkovat přímý přenos z jeho kamery,“ přiblížil ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí Libor Lenža.
Nový dalekohled bude mít několik observačních programů, které se zaměří převážně na proměnné hvězdy a pozorování erupcí slunečního typu na hvězdách, zejména dvouhvězdných systémech dvou červených trpaslíků. Astronomové jej využijí také k pozorování zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, pozorování objektů meziplanetární hmoty a snímkování družic na oběžných drahách kolem Země. Na akci se platí klasické vstupné, cena pro dospělého činí 60 korun, snížené vstupné je 50 korun, děti do 3 let mají vstup zdarma.
K celorepublikové akci Den hvězdáren a planetárií se v pátek připojí rovněž vsetínská hvězdárna, která je součástí Muzea regionu Valašsko. Od 17 hodin tam chystají besedu o zimních souhvězdích či pozorování objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Astronomové zaměří dalekohledy nejprve na planetu Merkur, poté na Měsíc a nakonec na trojici jasných planet Venuše, Jupiter a Mars. Za špatného počasí se koná náhradní program uvnitř hvězdárny. Vstup je zdarma.
Zlínská hvězdárna pořádá každý březnový pátek od 19 hodin klasické pozorování noční oblohy, ve Hvězdárně a planetáriu Uherský Brod mohou zájemci od 17 hodin v Planetáriu v Domě kultury navštívit program Obloha v měsíci březnu a od 19 hodin ve Hvězdárně pozorování noční oblohy. V případě nepříznivého počasí se tato akce ruší.
Přehled nejbližších akcí v dalších hvězdárnách kraje je na jednotlivých webech institucí. Jde o Zámeckou hvězdárnu Holešov a Hvězdárnu Kroměříž.
Zpracovala: Alena Železníková
⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz