Bc. Jan Vandík DiS.Počet zobrazení93

V sídle Zlínského kraje se v úterý 17. října uskutečnilo slavnostní ocenění knihoven a knihovníků regionu. Za přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb, nadstandardní aktivity knihoven a za vynikající práci a mimořádné aktivity knihovníků přišli poděkovat hejtman Radim Holiš, radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová, pod jejíž záštitou se akce konala, a ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jan Kaňka.

Ocenění knihoven a knihovníků

Nejlepší knihovny a knihovníky ze Zlínského kraje oceňuje hejtmanství ve spolupráci s krajskou knihovnou od roku 2013. V letošním roce byly oceněny:

- za okres Kroměříž Městská knihovna Bystřice pod Hostýnem a knihovnice Obecní knihovny na Rusavě Zdenka Chmelařová

- za okres Uherské Hradiště Místní knihovna Ořechov a knihovnice Místní knihovny Polešovice Antonie Náplavová

- za okres Vsetín Městská knihovna Valašské Meziříčí a knihovnice Místní knihovny v Prostřední Bečvě Marcela Kulišťáková

- za okres Zlín Místní knihovna obce Halenkovice a knihovnice Obecní knihovny v Bohuslavicích u Zlína Silvie Minaříková.

Knihovna v Halenkovicích se zároveň stala Knihovnou roku 2023 v rámci celé České republiky. Ocenění za vybudování architektonicky nadčasového prostoru s citlivě zakomponovanými prvky lokální historie i za osobní přístup při její proměně v živé komunitní centrum z rukou Ministra kultury ČR převzali 12. října v pražském Klementinu knihovnice Pavlína Bieberlová a starosta obce Roman Kedruš. Prezentace knihovny včetně virtuální prohlídky je dostupná na webu https://knihovna.halenkovice.cz/.

„Mám radost, že celostátní ocenění získala knihovna z našeho kraje a srdečně jí gratuluji. Potvrzuje se, že pokud knihovny fungují také jako komunitní centra, jde o správné spojení. Mohou tak nabídnout celou škálu různorodých aktivit a zároveň být živým místem pro setkávání lidí v obci. Velké poděkování patří všem, kteří knihovny obohacují svým nadšením,“ řekla radní Zuzana Fišerová.

Poprvé na krajské úrovni byla předána cena Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR - MARK, pro nejlepší mladé pracovníky knihoven a studenty oboru knihovnictví do 35 let. Cílem soutěže je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků knihoven. Ocenění získala a z rukou ředitelky Knihovny Jiřího Mahena v Brně Libuše Nivnické a předsedkyně Sdružení místních samospráv Elišky Olšákové převzala Erika Koukalová z Městské knihovny Hulín.

Zpracoval: Vladimír Dostálek

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz