Bc. Jan Vandík DiS.Počet zobrazení143

Mezi 102 začínajících i stávajících včelařů rozdělí letos Zlínský kraj dotace v celkové výši 1,198 milionu korun. Včelaři mohou tyto peníze využít nejen na pořízení vybavení a ochranných pomůcek, ale i na nákup osiva či sazenic medonosných rostlin.

Včelař

„Včely mají obrovský význam pro rostliny, a tím pádem pro celý náš ekosystém. Dotace pomohou včelařům zvýšit kvalitu včelstev a také obměnit a navýšit počet úlů a včelstev ve Zlínském kraji. Kromě finanční pomoci se sami snažíme jít příkladem a včelařství propagovat,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství.

Zlínský kraj tak například vloni v červenci umístil tři vlastní včelí úly v zahradě zlínské Čiperovy vily. Včely opylovávají nedaleký sad a zahrádkářskou osadu. Zajímavostí je webkamera nainstalovaná do jednoho z úlů, která mimo zimní klidové období živě přenáší obraz dění ve hmyzím společenství.  Video mohou využít například učitelé jako výukovou pomůcku při hodinách biologie: https://www.youtube.com/live/sHNoF1U825M?feature=shared 

Dotační program pro včelaře vypisuje Zlínský kraj pravidelně už od roku 2017. Za tu dobu byla včetně letoška z krajských peněz podpořena téměř tisícovka projektů v celkově hodnotě dosahující bezmála 10 milionů korun. Užitečné informace určené včelařům ve Zlínském kraji zájemci naleznou na webu https://zlinskykraj.cz/vcelarstvi.

Zpracoval: Jan Vandík

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz