Bc. Jan Vandík DiS.Počet zobrazení360

Nejlepším sportovcem Zlínského kraje za rok 2023 se podle ankety vyhlašované krajem stal plavec Miroslav Knedla, který se vloni mimo jiné stal juniorským mistrem světa i Evropy, ocenění pro nejlepšího trenéra náleží jeho kouči Zdeňku Kasálkovi. Cenu pro nejúspěšnější kolektiv si odnášejí fotbalistky 1. FC Slovácko a ocenění pro nejúspěšnějšího handicapovaného sportovce získala para-atletka Veronika Nášelová.

Vítěz Miroslav Knedla

Plavec Miroslav Knedla se stal absolutním vítězem ankety Sportovec Zlínského kraje 2023. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo včera v Kongresovém centru Zlín. Během ceremoniálu byli oceněni i další sportovci. Osobně jim poblahopřáli hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a další krajští radní. Zlínský kraj je vyhlašovatelem této tradiční ankety.

„Chci vám velmi poděkovat za to, jak reprezentujete náš kraj, a nejeden z vás i naši zemi. Přinášíte nám okamžiky plné radosti a pocit hrdosti na náš domov, na Zlínský kraj. Přeji vám mnoho úspěchů v letošní i dalších sezonách, hodně energie a především pevné zdraví,“ řekl oceněným sportovcům hejtman Radim Holiš.

„Na podpoře sportu a sportovců nám velmi záleží. Velký důraz klademe zejména na sportování dětí a mládeže, protože si uvědomujeme, že ke zdravému životnímu stylu musíme nejmladší generaci od malička vést. A je nám jasné, že pro budoucnost vrcholového sportu v regionu je výchova mladých talentů klíčová. Proto jsme také podpořili vznik hned několika krajských sportovních akademií,“ připomněl krajský radní pro mládež a sport Jiří Jaroš

Miroslav Knedla je členem Plaveckého klubu Zlín, v loňském roce se účastnil Mistrovství světa juniorů v Izraeli, kde vybojoval zlato v disciplíně 50 m znak a stříbro na 100 m znak, současně zaplaval i dva české seniorské rekordy a zajistil si nominaci na letošní olympiádu v Paříži. Na Mistrovství Evropy juniorů v Srbsku si vyplaval dvakrát zlato v disciplínách 200 m polohový závod a 50 m znak. Mimo další úspěchy zaplaval v roce 2023 i 11 seniorských rekordů České republiky.

Kromě absolutního vítěze v hlavní kategorii byli vyhlášeni ti nejlepší také v dalších kategoriích. Nejúspěšnějším trenérem se stal Zdeněk Kasálek, který je koučem Miroslava Knedly, nejúspěšnějším sportovcem do 18 let rychlostní kanoista Ondřej Prchlík a nejúspěšnějším handicapovaným sportovcem para-atletka Veronika Nášelová. Nejlepším sportovním kolektivem byly vyhlášeny fotbalistky 1. FC Slovácko, které se v roce 2023 v naší nejvyšší fotbalové soutěže umístily na 3. místě a zajistily si postup do kvalifikační fáze Ligy Mistryň. Udělena byla také Cena hejtmana Zlínského kraje, kterou obdržela Základní škola a Mateřská škola Veselá, která se stala celkovým vítězem celorepublikového fotbalového turnaje McDonald´s Cup v kategorii "M" (malotřídní školy). Jde o historicky prvního vítěze v této kategorii.

Uděleny byly i Cena fair-play a ocenění Romanu Čechmánkovi in memoriam

Po několika ročnících, kdy nebyla udělena Cena fair-play, letos tuto cenu obdržel fotbalista David Váňa z Tělovýchovné jednoty Sokol Ořechov, který při mistrovském utkání Jiskra Staré Město – TJ Sokol Ořechov v závěru prvního poločasu neprodleně opustil hrací plochu a poskytl první pomoc zraněnému domácímu divákovi.

Udělena byla také Cena za přínos v oblasti sportu Romanu Čechmánkovi in memoriam. Někdejší úspěšný hokejový brankář a trenér se stal olympijským vítězem, trojnásobným mistrem světa a několikanásobným vítězem české i československé nejvyšší hokejové soutěže. Zemřel náhle v listopadu 2023.

Ocenění obdrželi od představitelů Zlínského kraje skleněné ceny, pamětní listy a květiny. Skleněné ceny zajistila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí, člen mezinárodní sítě škol UNESCO, která je zřizovaná Zlínským krajem.

Do hodnocení v anketě směli být zařazeni sportovci s platným registračním průkazem umožňujícím startovat za sportovní organizace se sídlem ve Zlínském kraji, dále reprezentanti České republiky s trvalým pobytem ve Zlínském kraji a trenéři s působností na území Zlínského kraje. Nominace na oceněné mohla posílat široká veřejnost. Do všech vyhlášených kategorií bylo nominováno přes 70 kandidátů. Po vyhodnocení doručených nominací vybrala v hlavní kategorii Sportovec jednotlivec hodnotící odborná komise 10 nejlepších (TOP 10), z nichž pak vzešel absolutní vítěz.

V minulosti se vítězi ankety Sportovec Zlínského kraje stali například hokejisté Petr Čajánek a Michal Jordán, střelkyně Adéla Bruns, snowboardistka Šárka Pančochová, stolní tenistka Hana Matelová nebo hokejistka Natálie Mlýnková.

Sportovec Zlínského kraje 2023 – přehled oceněných

Absolutní vítěz            
Miroslav Knedla – plavání

Nejúspěšnější sportovec jednotlivec – TOP 10
Radek Adam + Tomáš Horák – sálová cyklistika (kolová)
Martin Cedidla – fotbal
Marek Havlík – fotbal
Viktor Chytka – rally
Miroslav Knedla – plavání
Josef Kolář – vzpírání
Helena Kotopulu – triatlon
Šimon Potůček – sportovní lezení
František Smetana – sportovní střelba
Jiří Zalubil – rychlostní kanoistika

Nejúspěšnější sportovec jednotlivec do 18 let: Ondřej Prchlík – rychlostní kanoistika
Nejúspěšnější handicapovaný sportovec: Veronika Nášelová – para-atletika
Nejúspěšnější sportovní kolektiv: 1. FC Slovácko (ženy „A“) – fotbal
Nejúspěšnější trenér: Zdeněk Kasálek – plavání
Cena hejtmana Zlínského kraje: Základní škola a Mateřská škola Veselá (okres Zlín) – fotbal
Cena fair-play: David Váňa – fotbal
Cena za přínos v oblasti sportu: Roman Čechmánek – lední hokej (in memoriam)

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz