Bc. Jan Vandík DiS.Počet zobrazení520

Dva dny ve Zlínském kraji strávil prezident republiky Petr Pavel. Návštěvu zahájil ve společnosti Ton v Bystřici pod Hostýnem a zakončil debatou s občany ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Během celého programu ho doprovázel hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který mu na památku věnoval skleněnou motorku vyrobenou ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Valašské Meziříčí.

Prezident Petr Pavel s darem od Zlínského kraje

Prezident ve společnosti Ton navštívil přípravnu a ohýbárnu nábytku, v níž mimo jiné vzniká i ikonický model židle číslo 14, jehož ohýbanou část si prezident zkusil vlastnoručně vyrobit.

Další kroky Petra Pavla zamířily do Základní a Mateřské školy Mysločovice, kde si prohlédl školu a v tamní tělocvičně se setkal s žáky. Z Mysločovic se prezidentská kolona přesunula do krajského města, kde se prezident nejprve krátce setkal s učiteli a dětmi před Základní školou Zlín, Slovenská a poté pokračoval na Baťův mrakodrap, do sídla Zlínského kraje.

Na krajském úřadu prezident debatoval se zastupiteli Zlínského kraje a starosty obcí s rozšířenou působností, a to například o ekonomické situaci Zlínského kraje a jeho pozici z pohledu rozpočtového určení daní. Následně se prezident podepsal do pamětní knihy a převzal od hejtmana dar Zlínského kraje v podobě skleněné motorky vyrobené na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Valašské Meziříčí. Program dál pokračoval projížďkou legendární pojízdnou Baťovou kanceláří ve výtahu.

„Hlavním tématem, které v tomto kraji sleduji, je tradice a to, jak se promítá do dneška. Zlínský kraj je jeden z nejhomogennějších, pokud jde o zachování tradic, a to nejenom kulturních, ale i výrobních. Kraj je dnes silný v odvětvích, jako je strojírenství, ale i v moderních technologiích,” řekl prezident Pavel na tiskovém briefingu v sídle hejtmanství. 

Další firmou, kam prezident během úterního dne zavítal, byla společnost Vasky, sídlící ve Lhotě nedaleko Zlína. Cesta prezidenta poté směřovala na Valašsko, do Rožnova pod Radhoštěm. Ve Valašském muzeu v přírodě si prohlédl areál Valašské Dědiny a Dřevěného městečka. První den v kraji zakončil prezident procházkou k soše Radegasta a následným setkáním se starosty v restauraci Libušín na Pustevnách.

Na pozvání hejtmana zahájil prezident druhý den v kraji návštěvou areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích, kde v roce 2014 došlo k výbuchům dvou muničních skladů. Hejtman společně se starosty Vlachovic, Lipové a Haluzic, ředitelem krajské policie a Vojenských lesů a statků ČR prezidenta seznámil s aktuální situací v areálu a jeho okolí.

„I po letech trápí okolní obce a majitele zdejších pozemků nedořešený hloubkový pyrotechnický průzkum. Kvůli tomu nemohou lidé bezpečně na své pozemky. S prosbou o pomoc v této věci jsme se obrátili na pana prezidenta, který nám přislíbil pomoc při jednání s kompetentními ministry. Jsem rád, že věc vidí stejně jako my, jeho přístupu si velmi cením,“ řekl hejtman Radim Holiš.

V České zbrojovce Uherský Brod, která patří mezi deset největších výrobců ručních palných zbraní na světě a je jedním z největších českých exportérů, si pak prezident prohlédl výrobu a sbírku zbraní.

Další zastávkou na prezidentské cestě byla Slovácká hospoda v Hradčovicích, kde na prezidenta čekal společný oběd s několika nositeli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, tedy tvůrci, kteří dodržují tradiční výrobní postupy, své umění předávají dál a pomáhají zachovávat často mizející řemesla.

Z Hradčovic se Petr Pavel se svým doprovodem přesunul do nedaleké Ostrožské Lhoty, která v loňském roce zvítězila v celostátním kole soutěže Vesnice roku. Prezidenta tu přivítali kromě starosty Romana Tuháčka a zastupitelů také místní občané.

Návštěvu Zlínského kraje zakončil prezident republiky ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti debatou s občany.

„Oba dny se nesly ve velmi příjemné a přátelské atmosféře. Pan prezident mimo jiné ocenil náš přístup k rozvoji kraje, spolupráci s univerzitou i vznik nové společnosti ZRIA, která bude mít na starosti rozvojové projekty regionu. Shodujeme se také v pohledu na ekonomickou diplomacii, kdy je nutné podporovat naše firmy v zahraničí. Věřím, že tato cesta pro něj byla dobrou ochutnávkou toho, co náš kraj nabízí a zároveň motivací ho zase brzy navštívit. Děkuji všem v kraji za vřelé přijetí pana prezidenta,“ dodal hejtman Holiš.  

Dar Zlínského kraje prezidentovi – skleněný motocykl

Skleněný motocykl vytvořil na huti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí zdejší pedagog, sklářský výtvarník a designér MgA. Ondřej Strnadel. Ten je zároveň velkým motocyklovým fanouškem a autorem trofejí pro mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Je také držitelem prestižní Bavorské státní ceny z roku 2018 udělované osobnostem z oblasti umění a řemesla z celého světa.

Motorka byla ručně tvarována ze žhavé skloviny technikou „z volné ruky“, tedy bez formy, pouze s použitím sklářského nářadí přímo u sklářské pece. Tato technika ručního tvarování skla byla v loňském roce zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Materiálem je sodnodraselný křišťál, který škola taví v dvoupánvové plynové peci.

Na vzniku skleněného modelu se podíleli také skláři Milan Mikulenka a Michal Pavlík.

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková                
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz