Bc. Jan Vandík DiS.Počet zobrazení494

Velký úspěch si v oblasti dopravy připsal Zlínský kraj. Od státu se mu podařilo získat 780 milionů korun na dálniční přivaděč z Fryštáku do Zlína a obchvat Zálešné. Jde o polovinu všech nákladů na tyto dvě stavby, které kraj chystá společně se zlínským magistrátem. Po jejich dokončení se výrazně uleví Zlínu, protože se díky nim řidiči budou moci vyhnout centru města.

Ilustrační foto

„Loni v květnu jsme podepsali deklaraci, že budeme po státu požadovat peníze na výstavbu těchto dvou důležitých cest. Rok ještě neuplynul a je to tady. Vláda odsouhlasila 780 milionů na naše klíčové dopravní stavby. Je to velký úspěch pro celý náš diplomatický tým. I bez velkých gest se nám daří pro Zlínský kraj vyjednat podpora,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a dále doplnil: „Peníze jsou určené na roky 2027 až 2029. V roce 2027 musíme mít veškeré podklady pro stavbu nachystané, to je náš cíl. Teď připravujeme žádost o územní rozhodnutí.“

Část dálničního přivaděče je investice kraje. Povede přibližně v trase stávající cesty z Fryštáku do Zlína. Obchvat zase připravuje magistrát. Pod Burešovem naváže na dálniční přivaděč a povede přes Zálešnou kolem nemocnice a dopravního podniku na silnici I/49 do Vizovic. Až bude projekt obchvatu hotový, magistrát předá podklady Zlínskému kraji, který si na obě silnice vybere dodavatele a převezme dle deklarace celkové náklady.

Peníze od státu pomohou i v Napajedlích

Kromě už zmíněné částky kraj letos navíc od státu získal také 55 milionů korun na rozsáhlou rekonstrukci silničního mostu v Napajedlích, který vede přes řeku Moravu a spojuje město s podnikem Fatra. Ta přijde celkem na 135 milionů. Zahájena byla na začátku března a potrvá až do příštího roku.

„Jsem rád, že jsme v získávání peněz na dopravní stavby z externích zdrojů tak úspěšní. Do oprav a výstavby silnic investujeme nejvíce v historii, a díky tomu je máme v nejlepší kondici za posledních deset let,“ doplnil náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Radek Doležel.

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz