Soňa LičkováPočet zobrazení446

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celkem patnáct všeobecných praktických lékařů přibylo během uplynulých dvou let ve Zlínském kraji. Nové ordinace otevřeli na Rožnovsku, Valašskomeziříčsku, Vsetínsku a Otrokovicku. V kraji nyní provozuje praxi 332 praktiků. Vychází to z průzkumu krajského úřadu, který porovnával data z Národního registru zdravotnických pracovníků z konce roku 2021 a 2023. 

Ve Zlínském kraji přibylo praktických lékařů

Na podporu primární péče spustil Zlínský kraj například projekt zaměřený na vzdělávání budoucích praktických lékařů. Jeho prostřednictvím kraj přispívá školitelům z řad praktiků, od kterých se mladí lékaři učí a získávají potřebnou praxi. Na nepříznivou věkovou strukturu lékařů reagovalo hejtmanství rovněž zřízením dotačního programu na vybavení nových ordinací tam, kde zanikla, nebo bylo ohlášeno ukončení praxe. Kraj takto finančně podporuje i ambulance dětských lékařů, zubařů či ambulantních dětských psychiatrů.

„První výsledky jsou pozitivní. Nové počty praktických lékařů a jejich mladší věková skladba je pro všechny dobrou zprávou. Jsem ráda, že se vyplácí podpora, kterou praktickým lékařům za současného vedení kraje věnujeme,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olga Sehnalová s tím, že další podpora přichází také z měst a obcí a od zdravotních pojišťoven. „Vyhráno ale zdaleka není, situace je nadále vážná, stále máme čtyřicet procent praktických lékařů v kraji starších šedesáti let. V podpoře musíme systematicky pokračovat,“ upozornila.

Na už zavedené podpůrné programy naváže Zlínský kraj letos dvěma dalšími. První z nich bude zaměřený na studenty medicíny, kteří budou moci absolvovat krátkodobé stáže v ordinacích praktických lékařů v regionu, druhý připravovaný program finančně podpoří mladé lékaře ve specializačním vzdělávání.

 

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz