Bc. Jan Vandík DiS.Počet zobrazení117

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) hodlá v letošním roce pořídit novou sanitku pro převoz novorozenců. Nový speciální sanitní vůz za více než 4,5 milionu korun bude zajišťovat převoz nejmenších pacientů pro celý Zlínský kraj i mimo něj.

 

 

Ilustrační foto

„V Radě kraje záměr krajské záchranné služby plně podporujeme. Nová speciální sanitka pro novorozence nahradí vozidlo pořízené před deseti lety, které je už za hranicí své plánované životnosti. Většinu z pořizovací ceny okolo 4,5 milionu korun by měla pokrýt dotace Ministerstva zdravotnictví,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Speciální sanitka bude zajišťovat přepravu novorozenců v kritickém stavu. Krajská záchranná služba ji potřebuje také pro převozy v krizových situacích, kdy by mohlo dojít k ohrožení funkčnosti novorozenecké jednotky intenzivní péče nemocnic Zlínského kraje. Vůz pro převoz novorozenců musí splňovat řadu kritérií. Bude to první vozidlo ZZS ZK postavené speciálně pro neonatologický tým. Největším rozdílem bude vnitřní uspořádání, vůz bude mít průchozí kabinu do ambulantního prostoru a jiné rozmístění zdravotnických přístrojů.

Rendez-vouz vozidlo ve Vsetíně a servisní vůz v Otrokovicích

 Kromě nové sanitky pro novorozence Rada Zlínského kraje podpořila záměr ZZS ZK na pořízení rendez-vouz vozidla pro výjezdovou základnu ve Vsetíně. Jedná se náhradu dosluhujícího automobilu Škoda Yeti. Jde o vozidlo určené k přepravě lékaře, aby byl u pacienta v co nejkratším možném čase. Jakékoliv selhání starého vozidla může mít fatální následky. Prostředky na nákup nového vozu v předpokládané hodnotě přesahující 2 miliony korun poskytne Česká kancelář pojistitelů ze svého fondu zábrany škod.

ZZS ZK plánuje také jednu technickou zajímavost, a to přestavbu sanitního vozidla VW Transporter z roku 2013 na servisní vozidlo pro potřeby servisního střediska své výjezdové základny v Otrokovicích. Celá tato akce vyjde jen na 150 tisíc korun.

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz