Mgr. Vladimír DostálekPočet zobrazení146

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ještě měsíc se bude měřit čistota ovzduší na 17 místech ve Zlínském kraji. Měření, jehož cílem je zjistit vliv lokálních topenišť na kvalitu vzduchu, začalo loni v červenci a skončí 30. dubna. Ještě před tím se uskuteční odborné semináře Zlínského kraje, na kterých se účastníci dozví výsledky měření a vyslechnou si přednášky na téma ochrana ovzduší.

ovzduší

Zlínský kraj monitoruje kvalitu ovzduší prostřednictvím dvou projektů. První z nich „Kontinuální monitoring kvality ovzduší v malých obcích na území Zlínského kraje“ soustavně měří koncentrace znečišťujících látek v obcích do dvou tisíc obyvatel s odlišným charakterem vytápění a provětrávání, ve kterých se předpokládá vyšší míra znečištění. Konkrétně jde o obce Salaš, Kunovice, Vyškovec, Prlov a Růžďka. Naměřená data koncentrací prašných částic je možné kontinuálně sledovat na webovém portálu www.smartenvi.eu.

Druhý z projektů „Měření místního znečištění ovzduší způsobeného lokálními topeništi v obcích na území Zlínského kraje“ proměřuje plošně celé území Zlínského kraje, a to ve 12 lokalitách: Koryčany, Kroměříž, Uherský Ostroh, Bystřice pod Hostýnem, Fryšták, Dobrkovice, Strání, Hošťálková, Vizovice, Brumov-Bylnice, Francova Lhota, Velké Karlovice.

Náklady na každý z projektů dosahují 2,9 milionu korun, na oba získal Zlínský kraj dotaci z Norských fondů vždy ve výši 2,1 milionu korun a dalších 375 tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí. Informace k oběma projektům a průběžné výsledky měření budou zveřejněny na www.mereniovzdusi.cz/zlinsky-kraj.

K oběma projektům připravuje Zlínský kraj už podruhé odborné semináře, které se uskuteční 25. dubna v Technologickém inovačním centru Zlín. Pozvánky na semináře určené především zástupcům obcí a odborné veřejnosti jsou dostupné na této stránce: Měření ovzduší | Zlínský kraj | Novinky (mereniovzdusi.cz).

 

Logo.png (12 KB)

 Podpořeno Norskem prostřednictvím Norských fondů

 

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz