Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska sídlí v samém srdci Kroměříže v historickém domě na Velkém náměstí. Budovu můžete projít doslova od sklepa až po půdu. Čeká vás celkem šest stálých expozic a krátkodobé výstavy v Malé galerii a Galerii v podloubí.

Muzeum bylo založeno v roce 1933 a od roku 2003 je příspěvkovou organizací Zlínského kraje. Odborným zaměřením přesahuje hranice regionu. Základem činnosti Muzea Kroměřížska je péče o sbírky muzejní povahy. Jednotliví odborní pracovníci spravují a prezentují rozsáhlé sbírkové fondy, včetně díla významného českého malíře a grafika, kroměřížského rodáka Maxe Švabinského. Edukační oddělení připravuje pro školy i veřejnost programy k výstavám a expozicím a další tematické akce. Instituce se zaměřuje na výstavní, přednáškovou a publikační činnost, poskytuje odborné konzultace badatelům a studentům především středních a vysokých škol, spolupracuje s dalšími paměťovými institucemi. Veřejnosti je přístupná odborná knihovna se studovnou.

Muzeum v přírodě Rymice

Muzeum v přírodě Rymice

Jedinečnou atmosféru dávno zašlých časů zažijete v Muzeu v přírodě Rymice. Unikátní je v tom, že všech sedm objektů lidové architektury stojí na svém původním místě. Převezen byl pouze větrný mlýn z nedalekých Bořenovic. Prohlédnete si chaloupky s doškovými střechami, dozvíte se mnoho zajímavostí o životě a práci našich předků na východní Hané v posledních dvou staletích. Navštívit můžete kovárnu či sedlářskou dílnu. Součástí areálu je renesanční tvrz, kterou mimo jiné vlastnil i slavný vojevůdce z doby třicetileté války Albrecht z Valdštejna. Získáte tak informace nejen o hospodaření prostých lidí, ale také vrchnosti. V těsné blízkosti tvrze se nachází nově zrekonstruovaný hospodářský dvůr. Najdete v něm pokladnu a expozici Od kvásku ke klásku, jež ukazuje tradiční postupy spojené s výrobou chleba.

Větrný mlýn ve Velkých Těšanech

Větrný mlýn Velké Těšany

Ve Velkých Těšanech nedaleko Kroměříže můžete navštívit větrný mlýn, který se pro svou autenticitu stal v roce 2014 národní kulturní památkou. Jedná se o větřák německého typu, což znamená, že je vytvořený ze dřeva a dá se celý otáčet okolo své osy podle směru větru. V přízemí, v tzv. podemlýní, je k vidění jeho nosná konstrukce a o patro výš se nacházela mlýnice, kam dopadala mouka. Do druhého patra se vynášely pytle s obilím, které bylo nutné nasypat do mlecího zařízení, tomuto místu se říkalo zanáška. Počátky mlýna ve Velkých Těšanech sahají až do roku 1830. Mlelo se v něm ještě za druhé světové války, poté už chátral. V 60. letech dokonce hrozilo sesutí větřáku. V roce 1972 začala jeho celková rekonstrukce, o tři roky později byl předán do správy Muzea Kroměřížska a od roku 1979 je přístupný veřejnosti.

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru