Zvětšit písmo
Zmenšit písmo
Tento článek popisuje požadavky a způsob ověření podpisu provedeného veřejnoprávním podepisujícím. Pro ostatní podepisující subjekty, například soukromé nebo právnické osoby, mohou platit jiná, mírnější pravidla, popsaná v článku Jak ověřit podpis fyzické a právnické osoby VŮČI veřejnoprávnímu podepisujícímu.
Nařízení eIDAS (Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93ES) kvalifikovanému elektronickému podpisu přiznává stejný právní účinek jako vlastnoručnímu podpisu (čl. 25 odst. 2 nařízení eIDAS). Jedním z požadavků na elektronické podpisy je zajistit, aby k datům, která jsou tímto podpisem podepsána, byl elektronický podpis připojen takovým způsobem, že je možné zjistit jakoukoliv následnou změnu dat (čl. 26 nařízení eIDAS). Jinými slovy - pokud je dokument podepsán elektronickým podpisem, je možné zjistit jeho následnou změnu.
Co z toho pro veřejnoprávního podepisujícího - tedy mimo jiné pro územní samosprávné celky, pro organizace zřizované či zakládané samosprávami - vyplývá:
Správným podpisem se rozumí použití POUZE kvalifikovaného elektronického podpisu (založeného na kvalifikovaném certifikátu uloženém na kvalifikovaném prostředku.
V aplikaci použijte volbu Podpisy/Panel Podpisu - výběrem ikonu symbolu psacího pera:
Aplikace zobrazí panel s výchozí informací o všech podpisech připojených k danému dokumentu:
Každý informační řádek lze rozbalit do většího detailu s textovou informací popisující daný podpis – zde s popisem základních sdělení:
Volba „Podrobnosti certifikátu“ je podstatná – umožňuje mimo jiné zjistit:
Na záložce „Přehled“ je:
Zda je certifikát uložen na kvalifikovaném prostředku je možné najít také v záložce „Podrobnosti“:
Zde v poli „Výpisy QC“ je informace, že privátní klíč je umístěn na QSCD – opět potvrzení toho, že „pro podpis byl použit kvalifikovaný certifikát uložený na kvalifikovaném prostředku“.
Pokud v okně „Přehled“ nebo „Podrobnosti certifikátu“ NENAJDU tuto informaci
nebo
Pak není splněna shora opakovaně uvedená podmínka platná pro veřejnoprávní podepisující = podpis nesplňuje zákonný požadavek umístění certifikátu na kvalifikovaném prostředku, a tedy se NEJEDNÁ o KVALIFIKOVANÝ ELEKTRONICKÝ PODPIS!
Účelem je zjistit, zda k podpisu bylo připojeno kvalifikované časové razítko. Výchozí informace je již obsažena v základní přehledu:
Další související informace lze postupně najít následujícím způsobem:
Volbou „Zobrazit vlastnosti podpisu“ v kontextovém menu u vybraného podpisu (nabídka po stisku pravého tlačítka myši)
Zobrazí se okno „Vlastnosti podpisu“ které mimo jiné obsahuje slovní vyjádřen, že podpis obsahuje vložené časové razítko a k tomu příslušné časové údaje – viz horní žluté vyznačení:
Volbou nabídky „Další vlastnosti“ lze pak zobrazit rozšiřující informace o vlastním časovém razítku – opět vyznačeno žlutým orámováním:
Konečně volbou tlačítka „Zobrazit certifikát“ se zobrazí detailní informace o vloženém časovém razítku, zvýrazněny jsou důležité informace o vystaviteli časového razítka (certifikační autoritě) a o platnosti certifikátu časového razítka.
Pokud v popsaných oknech nebo hlášení aplikace nenajdu informaci o vloženém časovém razítku a neověřím si, že časové razítko bylo k daném okamžiku platné = podpis nesplňuje zákonný požadavek.
Časové razítko se k elektronickému podpisu připojuje většinou současně s vytvořením elektronického podpisu. Nicméně je možné časové razítko připojit k již podepsanému dokumentu dodatečně. Zde je příklad zobrazení tohoto případu v Acrobat Readeru:
Aktualizováno:
Krajský úřad Zlínského kraje © 2024