Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Evropský den proti vloupání 2024

EDPV_2024.png (1.46 MB)

Kampaň u příležitosti Evropského dne proti vloupání, který letos připadá na středu 19. června, upozorňuje na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba myslet. Situaci ve Zlínském kraji ve srovnání s vloupáními do bytů a domů v celé České republice zobrazuje následující tabulka:

Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. Vloupání mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikroventilace, přitom vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikroventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty.

Základní pravidla zabezpečení objektů při odchodu nebo odjezdu:

  • Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
  • Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.
  • Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
  • Zabezpečení a dohled velmi pomáhají, nejdůležitější jsou však opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte proto uzamykat všechny vstupy, zavírat okna, nenechávat klíče volně dostupné.

Další informace naleznete také na webu Prevence kriminality (prevencekriminality.cz) a EUCPN (stopvloupani.cz)

 

Dotace na oblast prevence kriminality v roce 2024

PK dotace.jpg (80 KB)

Zlínský kraj připravil dne 14.12.2023 setkání k problematice prevence kriminality a možnostem podpory této oblasti z Programu prevence kriminality na místní úrovni, přičemž tento Program je každoročně administrován Odborem prevence kriminality MVČR. Setkání bylo určeno zejména pro zástupce obcí II. a III. typu, kteří se problematice různou měrou věnují a projekty v oblasti prevence kriminality nejčastěji realizují, v roli expertů se setkání zúčastnili zástupci Odboru prevence kriminality MVČR, Krajského ředitelství Policie Zlínského kraje, Probační a mediační služby ČR a kraje.

Cílem setkání bylo informovat zejména uvedené zástupce obcí o problematice kriminality a prevence kriminality v kraji, aktuálních preventivních projektech, o finanční podpoře poskytnuté z Programu prevence kriminality na místní úrovni v předchozích letech a možnostech získání dotace z Programu prevence kriminality na místní úrovni, rovněž také z mimořádného Programu, vážícího se ke zvládání dopadů uprchlické vlny souvisejících s invazí Ruské federace na Ukrajinu.

Podrobnosti ke zveřejnění připravovaných dotačních titulů MVČR bude možné nalézt v nejbližších dnech na webových stránkách ministerstva v odkazu „O nás – Dotační systém prevence kriminality

MVCR_Dotace_PK_2024.pdf (561 KB)

ZK_setkani_PK_20231214.pdf (1.78 MB)

Projekt "eComm Action" - rizika spojená s on-line nakupováním

eComm action.png (145 KB)

Evropská organizace zabývající se prevencí a potíráním organizované trestné činnosti Europol vydala v rámci projektu "eComm Action" několik infografik, ve kterých jsou poskytovatelům obchodních služeb a zákazníkům v internetovém prostředí ilustrovány základní rizika spojená s on-line prodejem. Souhrn zpracovaných bezpečnostních pravidel, na jejichž tvorbě se podíleli zkušení kriminalisté z různých evropských zemí, včetně České republiky, se zaměřuje nejen na internetové prodejce, kterým radí, jak bezpečně provozovat svojí činnost a na co si dát pozor, ale také na koncové zákazníky, jimž je na konkrétních případech ukázáno, jaká jsou největší úskalí internetového nakupování.

Bližší informace jsou k dispozici zde:https://www.policie.cz/clanek/ecomm-action-aneb-vyhodna-koupe-ci-podvod.aspx

Mapy kriminality zveřejněny Ministerstvem vnitra a Policií ČR

Mapy kriminality_1.png (285 KB)

Ministerstvo vnitra a Policie ČR zveřejnili připravené mapy kriminality. Pilotní projekt „Mapy budoucnosti II – využití prostorových dat pro vytvoření a pilotní

ověření nástrojů a postupů pro analýzu a predikci kriminality za účelem jejího předcházení a potírání“, který je připravován od roku 2019, reaguje na zájem

o informace o kriminalitě nejen v podobě statistik, ale i map trestných činů a přestupků se zobrazením lokality, kde k daným událostem dochází.

Mapy jsou zveřejněny zde https://kriminalita.policie.cz.

Bližší informace k projektu Mapy budoucnosti II jsou k dispozici zde https://www.mvcr.cz/clanek/ministerstvo-vnitra-a-policie-cr-zverejnuji-mapy-kriminality.aspx

Projekt NENECH.SE – problematika domácího násilí

Nenech se2.png (80 KB)

Za vznikem stojí Nadační fond Nenech to být a Asociace intervenčních center, které spojily své síly a vytvořily bezpečné místo pro oběti a svědky domácího násilí, kam se mohou tyto osoby kdykoliv obrátit. Projekt funguje jako online schránka důvěry a pomocná ruka pro všechny, kteří se odhodlají promluvit o tom, co doma zažívají. 

Na webové adrese Nenech.se najdou oběti i svědci veškeré instrukce a další užitečné informace, kam se v případě domácího násilí dále obrátit. Nejdůležitější součástí webu je formulář, díky kterému se oběť propojí, klidně anonymně, s příslušným intervenčním centrem. Díky unikátnímu kódu, tak může oběť komunikovat s IC nedohledatelně a říct si tak bezpečně o pomoc.

O Nenech to být

Nenech to být je online platforma, kterou založilo trio středoškolských studentů - Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm. Co původně začalo jako studentský projekt, který pomáhal dětem ve školách upozornit anonymně na šikanu, přerostlo v roce 2020 do globálního produktu nejen pro školy, ale i pro firmy v boji proti mobbingu a bossingu. Nyní už platformu NNTB využívají dva tisíce organizací ze čtyř světadílů.

Více na https://nenech.se/

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru